петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Конгресмен Елиот Енгел: И ја делим наде да ће Србија постати чланица НАТО, али тај дан није близу; Пут ка ЕУ такође остаје затворен, уколико Србија не призна Косово
Хроника

Конгресмен Елиот Енгел: И ја делим наде да ће Србија постати чланица НАТО, али тај дан није близу; Пут ка ЕУ такође остаје затворен, уколико Србија не призна Косово

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. јануар 2020.

 Елиот Л. Енгел, председник Комитета за спољне послове америчког Представничког дома, Елиот Л. Енгел упутио је отворено писмо команданту америчких морнаричких снага за Европу Јамесу Фоггоу, у којем наводи да ставови које је овај званичник Алијансе изнео у недавном интервјуу нису у потпуности рефлектовали политику САД према Србији.

Писмо је упућено 18. јануара 2020., а односи се на интервју који је генерал Фогго дао порталу European Western Balkans стационираном у Београду, 16. децембра 2019. године. Интервју је урађен у тренутку Фоггоове посете главном граду Србије и сусрета које је ту имао са челницима Војске Србије, преноси РСЕ.

На шта указује Енгел?

Цитирајући извјештај Министарства одбране САД из маја 2019., чије је детаље објавио Радио Слободна Европа (РСЕ), Енгел указује како на однос Србије према питању косовске независности, тако и на везе Београда са Москвом. То га води ка закључку да није близу дан када ће се Србија прикључити НАТО-у.

„У вашем интервјуу дали сте неколико коментара о сарадњи НАТО снага са Србијом који не дају праву слику о политици Сједињених Америчких Држава и чини се да су у супротности са извјештајем Конгреса који је издало Министарство одбране САД“, наводи Енгел.

„Делим ваше наде да Србија једног дана може постати чланица НАТО савеза, али тај дан није близу. А пут Србије ка Европској унији такође остаје затворен осим ако Србија не призна Косово и дође до помирење ове две земље. Из тог разлога апелујем да у будућим коментарима везаним за Србију опрезније балансирате своје изјаве како би забринутост САД због курса Београда и његових алармантних односа са Москвом била адекватно изражена“, написао је Енгел.

Цитати из интервјуа који се назначавају у писму

Енгел нарочито истиче то што је гнерал Фогго изнео оцену да се односи НАТО савеза и Србије побољшавају.

“Затим сте додали: ‘Сада су они (Србија) партнери (НАТО-а) и ваша земља (Србија) је веома сретна због тога, то је сјајно. И ми смо задовољни због тога.’ Такође сте изјавили: ’Тако да ви (Србија) можете изабрати шта желите да радите и колико далеко желите да идете у том односу. Ми ћемо вас у томе подржати.’“

„Моју забринутост подстакло је ваше изостављање забринутости САД због експанзије српско-руских безбедносних веза од 2012. У извјештају Конгреса који је датиран од 31. маја 2019. Министарство одбране САД у детаљима је описало повећану сарадњу Србије и Русије“, наводи се још у Енгеловом писму.

Констатује се да је Србија „омогућила попустљиво окружење за руски утицај на Западном Балкану“ и то пре свега од 2012. године када је власт у земљи преузела Српска напредна странка (СНС) партија актуелног председника државе Александра Вучића.

Иако су односи Србије и Русије знатно мањег обима, од сарадње НАТО-а и Србије, Енгел указује:

„Након избора у Србији СНС је предузела кораке којима су војне везе са Русијом резултирале потписивањем споразума о формалној одбрамбеној сарадњи у новембру 2013. Прва заједничка војна вјежба Русије и Србије, кодног имена СРЕМ-2014, десила се касније те исте године у Србији а укључивала је више од 400 руских и србијанских ваздушних снага 2014. године. Војска Србије приредила је војну параду за руског председника Владимира Путина померивши прославу годишњег Дана војних снага Србије како би се прилагодила Путиновој посети.“

Енгел прецизира да се темпо обуке и војних вежби додатно интезивирао од 2014, те да је Србија примила донацију од шест коришћених руских авиона МиГ 29 у октобру 2017., као и да су још четири авиона су дошла у фебруару 2019. Набраја даље да је Србија наручила четири Ми-35 офанзивна хеликоптера и планира да наручи Панстир С1 (НАТО СА-22) земља-ваздух ракетни систем.

Изостанак дипломатских мера

У контексту односа Србије и Русије у писму се подвлачи да дипломате Сједињених Држава одавно изражавају своје незадовољство због спремности Београда да „прекорачи границе између Истока и Запада“.

„Србија није ускладила своју спољну политику са Европском унијом, упркос захтевима у процесу приступања ЕУ и наставља да одбија различите заједничке приоритете САД и ЕУ. Уз то, Србија одлучно одбија да настави чланство у НАТО-у према горе наведеном извјештају Министарства одбране САД.

Бивши заменик помоћника америчког државног секретара за Европу сажето је артикулисао узнемиреност САД-а због Србије рекавши: ‘Земље морају одабрати којим ће путем кренути, без обзира колико то било тешко, земља мора донети своје стратешке изборе, ти избори морају бити део службене политике. Не можете истовремено седети на две столице’.“

После свега наведеног, Елиот Енгел закључује:

„Делим ваше наде да Србија једног дана може постати чланица НАТО савеза, али тај дан није близу. А пут Србије ка Европској унији такође остаје затворен осим ако Србија не призна Косово и дође до помирења ове две земље. Из тог разлога апелујем да у будућим коментарима везаним за Србију опрезније балансирате своје изјаве како би забринутост Сједињених Држава због курса Београда и његових алармантних односа са Москвом била адекватно изражена“, написао је Енгел.

Такође, Енгел позива генерала Фоггоа да га обавести уколико жели да у будућности разговарају о питању Србије.

Подсетимо, о приликама у Србији Енгел се информисао јула 2019. године када је последњи пут боравио у посети Београду, потом и Приштини.

Шта је казао генерал Фогго?

У интервјуу за портал Еуропеан Wестерн Балканс генерал Фогго, који је боравио крајем 2019. године у посети Београду, похвално се изразио о односима Србије и НАТО-а, те наглашава:

“Тренутно је Србија партнер НАТО-а и са тим статусом је задовољна, што је сјајно. Нама је то такође у реду.”

Фогго набраја и вежбе које су припадници НАТО-а имали са различитим јединцама Војске Србије од 2017. године. Помиње вежбе са 63. Падобранском јединицом Војске Србије 2017., као и вежбу РЕГЕX из 2018. која представља тренинг за могућности војног деловања у мирнодопским условима.

Такође, Фогго најављује сусрет, који у тренутку разговора тек треба да се догоди, са официрима Војске Србије, а као теме разговора најављује:

“Говорићу им о ономе што НАТО ради у Ираку, као и о НАТО стратешком правцу за Африку и Блиски Исток.“

Упитан о позицији и имиџу НАТО снага (Кфор) на Косову, Фогго је изнео уверење да припадници Алијансе уживају високо поверење како албанске тако и српске заједнице. Додаје, међутим, да је са представницима Војске Србије било речи и евентуалним плановима за повлачење НАТО-а са Косова:

“Мој одговор на то питање је да је заснован на условима. Дакле, како односи постају бољи и стабилност постаје све јача, институције власти постају све демократскије и све више способне да се брину о себи, НАТО ће једног дана гледати на смањење свог присуства. Али за сада се чврсто држимо”, казао је Фогго.

Подсетимо и да је Србија усвајањем Резолуције у Скупштини Србије војну неутралност у односу на све војне међународне блокове прогласила 2007. године.

(РСЕ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер