Хроника

Конго: Поново ћемо гласати против избацивања Русије из Савета УН за људска права. Немамо кратко памћење, знамо колико је она допринела победи над нацистима, за крај колонијализма

Штампа
недеља, 10. април 2022.

Министар спољних послова Републике Конго Жан-Клод Гакосо рекао је за РИА Новости да је његова земља гласала против искључења Русије из Савета УН за људска права, пошто преферира дијалог и узима у обзир улогу Руске Федерације у светским пословима.

"У контексту сукоба у Украјини, сматрали смо да је потребно имати бољи дијалог, дати предност дијалогу, преговорима, дипломатском путу. Чак и ако је тема сложена, дијалог је неопходан. Не можемо да водимо дијалог тако што ћемо једном од главних јунака затворити врата, говорећи `не, он остаје напољу`. Али са ким онда водити дијалог? Ако изузмемо Русију из Савета за људска права, са ким ћемо онда водити дијалог?“, рекао је министар у интервјуу за РИА Новости.

"То је оно што је оправдало наш отпор гласању, а ако се то понови, направићемо исти избор против избацивања Русије. То је главна мотивација за начин на који смо гласали", објаснио је Гакосо.

Министар спољних послова Конга је нагласио да је на позицију његове земље током гласања утицао однос Конга према Русији као великој земљи која игра водећу улогу у мултиполарном свету.

„Немамо кратко памћење. Знамо преовлађујућу улогу коју је играла Русија током Совјетског Савеза у поразу нацистичке Немачке, који је претио читавој цивилизацији. Уједињене нације су настале после Другог светског рата, трагичног догађаја за који Русија је вероватно платила највише од свих народа који су учествовали у овом рату“, нагласио је Гакосо.

Говорећи о равнотежи у међународним односима, министар је напоменуо да се равнотежа у свету некада градила око САД и СССР-а, а сада су јој придодате Русија и Кина.

„Дакле, ми који живимо у мултиполарном свету не можемо да прихватимо да тако велика нација као што је Русија, која је све учинила за мир, за победу над нацистима, за крај колонијализма, за припрему афричких елита, буде искључена из овог Савета, где су све земље“, наставио је он.

Гакосо је указао и на двоструке аршине којима се воде западне земље у својој политици.

„Сматрамо да Савет за људска права има флуидну геометрију - западњаци захтевају од других да користе оно што сами не користе код куће“, закључио је министар.

Генерална скупштина УН усвојила је у четвртак резолуцију којом се суспендује учешће Русије у Савету, а одлука је донета због руске војне операције у Украјини, те је лишила Руску Федерацију права гласа и права да говори у Савету. Као одговор, Русија је објавила да укида своја овлашћења у Савету.

За резолуцију о искључењу Руске Федерације гласале су 93 државе, против 24, а уздржаних је било 58.

Алжир, Белорусија, Боливија, Бурунди, Централноафричка Република, Кина, Република Конго, Куба, Северна Кореја, Еритреја, Етиопија, Габон, Иран, Казахстан, Киргистан, Лаос, Мали, Никарагва, Русија, Сирија, Таџикистан, Узбекистан, Вијетнам, Зимбабве гласали су против резолуције, Међу уздржанима су Египат, Камерун, Гана, Индија, Кувајт, Мексико, Монголија, Пакистан, Саудијска Арабија, Јужна Африка и Уједињени Арапски Емирати.

За резолуцију су, између осталих, гласали Србија и Израел.

(Восток.рс)

Видети још: Вучић о гласању Србије у УН: Сви говоре о Вучићевој и Орбановој издаји. Спреман сам ја да гутам жабе, како би наш народ могао да има свој понос и достојанство

Њујорк: Генерална скупштина Уједињених нација изгласала суспензију Русије из Савета за људска права - Србија гласала „за“. Резултат гласања био је 93 „за“, 24 „против“ и 58 „уздржаних“

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]