четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Комитет Савета Европе за спречавање мучења: Српске власти да признају постојање полицијског злостављања и да је то прихваћена пракса, а не дело неколицине отпадничких полицајаца
Хроника

Комитет Савета Европе за спречавање мучења: Српске власти да признају постојање полицијског злостављања и да је то прихваћена пракса, а не дело неколицине отпадничких полицајаца

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. јун 2018.

Комитет Савета Европе за спречавање мучења (ЦПТ) саопштио је да српске власти треба да признају постојање "прихваћене праксе полицијског злостављања". Наводи се и да српске власти такву праксу морају ефикасно да истраже и казне.

У саопштењу се наводи да је делегација Комитета добила значајан број тврдњи о физичком злостављању од српске полиције над ухапшеним особама - шамарањем, шутирањем, пендречењем или коришћењем бејзбол палица, као и примену електрошкова.

Пре свега је реч, напомиње се, о таквој пракси међу инспекторима на ширим градским подручјима као што су Београд, Ниш и Нови Сад, а сврха примене овакве праксе је "очигледно да се осумњичени присиле да признају одређене преступе или да се казне".

"Надлежне власти морају да промовишу суштински другачији приступ према методама полицијског испитивања, који није заснован на доказима о признању, већ на добијању тачних и поузданих информација како би се открила истина о питању које је под истрагом", стоји у данас објављеном извештају Комитета СЕ за спречавање мучења.

Комитет истиче да српске власти морају да признају да је злостављање које, како се наводи, полиција спроводи, "прихваћена пракса, а не дело неколицине отпадничких полицајаца".

Систематско регистровање повреда вероватно изазваних злостављањем требало би, додаје се, аутоматски проследити надлежном истражном телу, а Комитет је назвао "позитивним развојем" увођење такве процедуре у окружним затворима у Београду и Новом Саду.

Комитет СЕ предлаже српским властима да, у сврхе истраживања о злостављању, успоставе независно тело за жалбе и да, у кратком року, ојачају Сектор унутрашње контроле Министарства унутрашних послова и окончају праксу високих официра из јединице која истражује о подређенима.

Уз то, Комитет напомиње да истраге тужилаца нису довољно темељне, док, како наводи, процедуре предуго трају, а казне су превише благе.

У извештају се указује и на проблем претрпаности затвора, а на основу обиласка осам затворских сектора са затвореницима који чекају суђење.

Истовремено, Комитет СЕ за спречавање мучења наводи да су материјални услови задовољавајући у реновираним секторима окружних затвора у Београду и Прокупљу, док у другим затворима те услове, како оцењује, треба побољшати.

Режим чувања притвореника закључаних у својим ћелијама више од 22 сата месецима је "реликт прошлости", наводи се у извешатају и додаје да би српске власти требало да ”осмисле и спроведу читав спектар ван-ћелијских активности за притворнике и пруже им пригодне образовне и рекреативне активности за малолетнике.

ЦПТ је такође препоручио да притвореници добију право на посете породица без физичких баријера као што су стаклени екран и сл. Када је реч о матреијалним условима, они су оцењени као задовољавајући у реновираним деловима затвора у Београду и Прокупљу, док у је у другим затворима потребно побољшање, закључују у Одбору за борбу против тортуре.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер