четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Комерсант: Руски органи безбедности имали податке о могућим нападима
Хроника

Комерсант: Руски органи безбедности имали податке о могућим нападима

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. март 2010.

МОСКВА – Органи безбедности су, према неким информацијама, имали податке о могућим терористичким нападима на саобраћајним објектима, пише данас московски дневник Комерсант.

У чланку поводом јучерашњих терористичких напада у московском метроу, лист указује да су самоубице, „демонстративно потпуно обучене у црно”, успеле да неометано дођу до станице Лубјанка, најближе згради Федералне службе безбедности (ФСБ), и да се освете обичним путницима за једну специјалну операцију те службе.

„По званично непотврђеним подацима, органи безбедности су могли да поседују информацију о могућем нападу терориста у метроу. У сваком случају, од раног јутра многе жене ’кавкаског изгледа’ су привођене због наводне провере докумената, претресане, а затим одвођене у милицију”, пише лист.

Дневник преноси речи једне од њих да је приведена у одељење милиције на једној од станица московског метроа, без обзира што је имала личну карту са московском пријавом боравка. Тамо је, наводи лист, постала случајни сведок радиоразговора милиционера с милиционерима на другим станицама.

„Из милицијских разговора могло се схватити да су жене приводили на разним станицама, али да нису нашли ништа сумњиво. О томе да се догодио терористички напад, саговорница Комерсанта је сазнала када је у собу утрчао један милиционер, очигледно начелник. Са прага је завриштао ’Како сте могли да их испустите, кад сте имали информацију’“, преноси дневник.

Лист додаје да је Министарство спољних послова одбило да званично потврди ту информацију, а да су незванично саопштили да су само последњих дана добили три телеграма да се спремају терористички напади на транспортним објектима у Москви.

Дневник подсећа да су представници Истражног комитета и ФСБ јуче саопштили да експлозије имају „јарко изражени кавкаски траг”, и да су повезани са једном од специјалних операција недавно на Северном Кавказу, у којој је убијен лидер герилаца Кабардино-Балкарије и Карачаево Черкесије, Анзор Астемиров.

Пре тога, подсећа лист, ФСБ је ликвидирала у Ингушетији организатора експлозије Невског експреса у децембру Александар Тихомиров, са псеудонимом Саид Бурјатски. Лист пише да се за Бурјатским трагало јер је био осумњичен да је учествовао у девет терористичких напада, па и на председника Ингушетије Јонус-Бека Јевкурова.

Комерсант пише да је Бурјатски нашао у Чеченији и Ингушетији око 30 потенцијалних терористкиња-самоубица, и да их је послао у једну метресу у Турској. После обуке, додаје лист, свих 30 се вратило, а њиховом припремом се бавио сам Бурјатски.

„Девет од њих је већ извршило самоубиство експлозивним направама, а за осталима се и даље трага, и њих су могли да пошаљу у Москву, како би се осветиле за њега”, пише лист.

„Сада проверавамо да ли у селу где се крио Бурјатски недостају неке особе, поготову жене”, речено је листу у МУП-у Ингушетије.

Неименовани сарадник ФСБ казао је листу да ако су експлозије у метроу биле одговор за ликвидацију Бурјатског или неког од његових људи, онда не треба очекивати наставак терористичких напада.

Али, ако су у нападима учествовали људи које је припремио сам Бурјатски, јучерашњи напади су тек почетак. Тим пре што је лидер кавкаских екстремиста Дока Умаров, под чијем је руководством деловао и Бурјатски, одавно обећао да ће раширити рат на територију целе Русије, додао је тај извор.

Комерсант пише да је опасност ситуације индиректно потврдио и федерални оперативни штаб Националног антитерористичког комитета. Он је дао налог оперативним штабовима по Русији, пре свега тамо где постоји метро, да „пређу на појачани режим службе” и да „осигурају безбедност на местима масовног окупљања, у транспорту, важним објектима”, а замолио грађане да буду „опрезнији”.

(Политика)

 
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер