Хроника

Комерсант: Посета Лаврова Балкану знак да Москва жели да очува утицај у региону

Штампа
понедељак, 26. октобар 2020.

Посетом шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова Балкану, Москва покушава да очува свој утицај у региону, користећи пре свега посебне односе са Србијом и Републиком Српском, пише московски дневник Комерсант.

Комерсант пише да до посете Лаврова долази у време када је ЕУ најавила амбициозне планове инвестирања у регион до 20 милијарди евра, а Европска комисија на балканске пројекте издваја девет милијарди евра до 2024. године.

"Тако амбициозни планови су постали реална потврда намере ЕУ да ојача своје присуство у региону, после неколико година фактичког самоудаљавања од балканских послова", пише Комерсант.

Лист подсећа да ће Лавров посетити Грчку, БиХ и Србију и оцењује да иако је дневни ред тих посета различит, оне ипак имају заједничку карактеристику.

"Балкан је важан геостратешки приоритет Русије"

Русијеа намерава да искористи садашњи релативни вакуум, када се многе балканске земље још нису сувише приближиле ЕУ

Лист наводи да управо са тим фактором регионални експерти повезују смисао балканске турнеје Лаврова.

"Балкан је важан геостратешки приоритет Русије, која намерава да искористи садашњи релативни вакуум, када се многе балканске земље још нису сувише приближиле ЕУ", цитира лист коментатора хрватског Јутарњег листа Владу Вурушића.

Вурушић је листу рекао да Русија своју балканску стратегију спроводи углавном кроз Србију, коју сматра "кључним партнером у региону".

Питање колико је Вучић спреман да и даље на делу, а не на речима буде стратешки партнер Русије

Комерсант пише да Лавров има пуно тема да размотри током посете Београду.

"Главно питање је колико је председник Александар Вучић спреман да и даље на делу, а не на речима буде стратешки партнер Русије у региону", пише лист.

Дневник подсећа да је почетком септембра, Вучић у Вашингтону потписао споразум о економској нормализацији са Косовом, додајући да његова реализација може да има "озбиљне геополитичке последице, слабећи зависност Србије од руског гаса и обезбеђујући прикључивање Београда и Приштине систему безбедности који је под контролом САД".

Лист додаје и да је Београд прошле недеље направио "недвосмислени гест према Москви", када је потврдио да се отвара представништво Министарства одбране Русије.

(Бета, Н1) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]