уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Комерсант: НАТО планира да у фебруару потпише са Скопљем протокол о уласку у Алијансу; Промена имена може да утиче на давање аутокефалности "Македонској православној цркви"
Хроника

Комерсант: НАТО планира да у фебруару потпише са Скопљем протокол о уласку у Алијансу; Промена имена може да утиче на давање аутокефалности "Македонској православној цркви"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. јануар 2019.

 Москва -- Македонски парламент је подржао промену имена те земље у Република Северна Македонија, чиме су јој отворили и пут према НАТО и ЕУ, пише московски Комерсант.

Лист, међутим, пише да су се сада појавиле потешкоће у грчком парламенту, који такође треба да ратификује македонско-грчки споразум, јер су из владајуће коалиције изашли посланици партије "Независни Грци".

"Усвајање уставних промена у парламенту означава не само ратификацију споразума са Грчком и ново име земље, која се сада зове Бивша Југословенска Република Македонија. Посланици су у суштини отворили републици пут у НАТО и ЕУ. Прошлог лета је Алијанса позвала Македонију у своје редове, а Европска унија је спремна да средином ове године започне преговоре о уласку - у оба случаја уз услов да се реализује споразум са Грчком", пише дневник. 

Комерсант наводи да је неименовани европски дипломатски извор на Балкану потврдио да већ у фебруару НАТО намерава да потпише са Скопљем протокол о уласку и да ће после ратификације свих чланова Алијансе, постати 30. земља чланица. 

"Није чудно што су усвајање измена поздравили у НАТО, ЕУ и САД, назвавши тај догађај 'историјским'. У руском Министарству спољних послова тај процес су раније назвали 'прљавим манипулацијама', изјавивши да су неопходни гласови у македонском парламенту 'били обезбедјени уценама, претњама и поткупљивањем опозиционих посланика'", пише лист. Комерсант оцењује да прихатање уставних измена може имати још једну последицу, важну не само за ту балканску државу, и додаје да по мишљењу регионалних експерата, то може да утиче на давање аутокефалности Македонској православној цркви. 

Лист пише и да је већина балканских експерата уверена да ће Запад постићи подршку споразума са Македонијом у грчком парламенту.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер