Хроника

Комерсант: Москва размишља да одустане од Јужног тока

Штампа
четвртак, 17. март 2011.

МОСКВА – Русија разматра могућност одустајања од изградње гасовода Јужни ток, пише данашњи московски дневник Комерсант.

У тексту посвећеном јучерашњим разговорима председника Русије Дмитрија Медведева и турског премијера Реџепа Тајипа Ердогана, дневник наводи да је судбина гасовода била једно од главних питања.

Потпредседник руске владе Игор Сечин, који је учествовао у разговорима, рекао је листу да Москва може да одустане од идеје изградње подводног гасовода Јужни ток.

„У садашњем тренутку Гаспром и Влада проучавају различите могућности минимизације трошкова при реализацији пројекта Јужни ток. Варијанта изградње погона за производњу течног гаса на Црном мору може бити додатак или једна од алтернатива гасоводу. При томе, погон за течни гас може бити изграђен и на северу, код налазишта Јамал”, рекао је Сечин.

„Москва је тиме први пут признала да варијанта са изградњом погона за производњу течног гаса на обали Црног мора, за који је премијер Владимир Путин задужио министра енергетике Сергеја Шматка прошле недеље, може постати не допуна, већ алтернатива подводној цеви и довести до одустајања од Јужног тока у првобитној варијанти”, наводи лист.

Портпарол руског премијера Дмитриј Песков рекао је листу да је „завод за течни гас хармонични део пројекта Јужни ток”.

„Али, у случају да се суочимо са непремостивим препрекама при реализацији пројекта, тај саставни део може постати и пуна алтернативна гасоводу”, додао је Песков.

Комерсант пише, позивајући се на изворе који су учествовали у јучерашњим преговорима у Кремљу, да је на тражење алтернативних могућности Русију натерао управо тврд став Турске о својој екслузивној економској зони.

Лист подсећа да се Путин са Ердоганом договорио о томе да гасовод прође управо кроз турску територију, још у августу 2009. године, када су Турци обећали да ће брзо дати дозволу.

Партнер РусЕнергy Михаил Крутихин рекао је дневнику да се у замену Москва сложила са изградњом нафтовода Самсун-Џејхан, који одговара Тусркој, на штету сопственог пројекта Бургас-Александропулис, и изашла у сусрет око изградње прве атомске централе у Турској.

Али, указује лист, Анкара тако и није дала коначан одговор мада се обавезала да ће то учинити још до 10. децембра прошле године.

Уместо тога, Гаспром је у фебруару добио дозволу за геолошка и сеизмолошка испитивања, а коначну дозволу Турска је обећала 1. новембра, додаје дневник.

„Не разумемо узроке кашњења. Турски партнери нам говоре да Гаспром није дао неопходна документа за тај пројекат. А Гаспром не може да их да јер је тек сад добио дозволу за испитивања која треба да почну 31. маја. Мислимо да је то предмет за разговор”, рекао је Сечин.

По његовим речима, управо та тема била је предмет детаљног разговора Медведева и Ердогана, који је трајао два сата дуже од планираног. При том су после скоро петочасовних разговора потписана два скоро безначајна документа, наводи Комерсант.

Лист пише да експерти сматрају да претња Москве одустајањем од Јужног тока представља покушај притиска на Турску.

„Сви разговори о изградњи погона за течни гас су блеф за турске уши. Ако се заиста буде градио погон, онда ће морати да се граде терминали за регасификацију у Бугарској или Румунији. А изградња погона на Јамали је утопија, јер је пловидба тамо могућа свега два месеца годишње”, сматра Михаил Крутихин.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]