четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Комерсант: Македонија може сада да одигра исту улогу као и Бугарска за Јужни ток
Хроника

Комерсант: Македонија може сада да одигра исту улогу као и Бугарска за Јужни ток

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. мај 2015.

Шансе за реализацију пројекта Турски ток постају све мање реалне пошто је из Македоније речено да ће учествовати у гасоводу тек након договора Русије и ЕУ.

Изјава премијера Македоније Николе Груевског да ће Скопље подржати пројекат Турски ток тек после договора Русије и ЕУ девалвирала је кључни аргумент Москве да Запад у тој земљи провоцира обојену револуцију, оцењује московски Комерсант онлајн.

Изјава Груевског не само да ставља под сумњу перспективе реализације Турског тока, већ девалвира и кључни аргумент Москве да Запад провоцира обојену револуцију у тој земљи због одбијања Грувеског да се прикључи антируским санкцијама и због подржавања Турског тока, оцењује се у коментару.

Подсећа се да током посете Београду министар спољних послова Срергеј Лавров "само што није директно оптужио Запад да припрема обојену револуцију" у Македонији а да је касније у Савету федерације изјавио да се "македонским догађајима доста грубо управља споља".

Интернет издање Взгљад (Поглед) оцењује да Груевски, који је најпре подржао Турски ток, а затим говори о неопходности усаглашавања са ЕУ, прави уступке Бриселу, и понаша се као бивши украјински председник Виктор Јанукович, који је на крају изгубио све.

Експерт за балканске земље, историчар Јелена Гускова изјавила је издању да Груевски није потпуно променио тачку гледишта о Турском току, али да је "принуђен да слуша те који врше на њега притисак".

Лист Комерсант пише да сада мала земља, чије мишљење о гасоводу до сада никога није занимало, може да одигра исту улогу као и Бугарска за Јужни ток. Управо је замрзавање изградње била последња кап која је имала за последицу одустајање од пројекта.

Алексеј Гривач из Фонда за национални енергетску безбедност рекао је листу да Русија теоретски може да заобиђе Македонију ако постави гасовод одмах из Грчке у јужну Италију или искористи пројекат Еастринг за испоруке гаса до Баумгартен. Али, сматра он, то је веома компликована могућност, преноси лист.

"У тој ситуацији, сви извори Комерсанта сумњају да ће Турски ток уопште имати копнени део ван Турске. Већина саговорника са гасног тржишта како у Европи, тако и у Русији, сматра да ће се Гаспром у најбољем случају ограничити на постављање два крака гасовода кроз Црно море", пише Комерсант.

Македонски премијер је условио сагласност Скопља на Турски ток ставом ЕУ. Штавише, Груевски је изнео и спољнополитичку оријентацију Македоније:"Циљ наше земље су евроатлантске интеграције и при доношењу стратешких одлука, руководимо се управо тим", наводи Комерсант. Сајт указује да из тога следе два закључка. "Први је да садашње руководство Македоније није спремно да иде на конфронтацију са Бриселом због посебних односа са Москвом. А други закључак је да за Москву није баш логично да увршчује Груевског у једнозначно проруске политичаре и да на томе гради своју балканску политику", оцењује Комерсант онлајн.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер