субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Командант НАТО: Намера Русије је да ослаби западне институције и смањи утицај САД
Хроника

Командант НАТО: Намера Русије је да ослаби западне институције и смањи утицај САД

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. март 2009.

ВАШИНГТОН – Врховни командант НАТО у Европи, амерички генерал Џон Кредок оценио је да су намере Русије да ослаби западне институције, као и да ће њени односи са западном војном алијансом највероватније у годинама које долазе бити најзатегнутији од окончања хладног рата.

Кредок је навео да је прошлогодишња руска војна интервенција у Грузији довела у питање основне претпоставке НАТО, успостављене после слома Совјетског Савеза - да ниједна земља Европе или Евроазије није у опасности од инвазије.

„Русија је изгледа опредељена ка слабљењу евроатлантских безбедносних институција и показала је спремност да искористи економски утицај и војну силу да постигне своје циљеве”, рекао је Кредок у обраћању војном комитету америчког Сената.

Москва је, према речима Кредока, своју економску надмоћ показала и када је у јануару обуставила гас Европи, због нерешеног спора о дугу са Украјином.

Кредок је, такође, рекао да су, упркос томе што су руски политички и војни лидери сигнализирали да су отворени за тешњу сарадњу, њихове акције у Грузији у августу 2008. и обустава гаса показали да је циљ Москве да ослаби европску сарадњу и систематски умањи амерички утицај.

Он је, међутим, изразио наду да би Русија могла да постане мање агресивна због светске економске кризе, којом је и сама погођена.

Командант НАТО је, ипак, „упркос тензијама” навео да је „америчка војска спремна да се више ангажује” у сарадњи са Москвом.

САД и НАТО су прекинули редовне контакте са руском војском после грузијског рата.

Министри спољних послова НАТО, међутим, сложили су се почетком марта да поново успоставе званичне везе са Русијом после самита Алијансе који ће бити одржан 3. и 4. априла.

(Бета)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер