субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Колинда Грабар Китаровић: Словенија у граничном спору са Хрватском угрозила међународно право
Хроника

Колинда Грабар Китаровић: Словенија у граничном спору са Хрватском угрозила међународно право

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. септембар 2017.

 Хрватска председница Колинда Грабар-Китаровић стала је иза изјава премијера Андреја Пленковића, чији је наступ у Уједињеним нацијама, у коме је говорио о арбитражи са Словенијом, довео до отказивања посете словеначког премијера Загребу.

Грабар-Китаровић је, у интервјуу за загребачки "Јутарњи лист", оценила да је Словенија, компромитујући арбитражни поступак, заправо, "угрозила међународно право".

Говорећи о погоршању односа Загреба и Љубљане, у контексту арбитраже о граничном спору, она је казала да су Хрватска и Словенија две пријатељске земље, као и да "то једно питање не треба стављати у средиште наших односа", преноси Хина.

Према њеним речима, око арбитраже у Хрватској постоји "национални консензус" и она је "неповратно компромитована", а за хрватски политички врх "она не постоји".

"Слажем се с оним што је премијер Пленковић у свом говору на Генералној скупштини Уједињених нација нагласио, јер легализује ли се противправно поступање кроз поступак арбитраже, то даје добар повод било коме другоме да се понаша на исти начин, да се инструменти међународног права, који се користе за успостављање међусобног поверења, искористе за остваривање властитих интереса", рекла је Грабар Китаровић.

Хрватски премијер Андреј Пленковић рекао је у четвртак, у говору у УН да је Хрватска морала да изађе из арбитраже о граници са Словенијом коју је Словенија "компромитовала" и упозорио да такво "непоштовање међународног права" обесхрабрује остале државе да спорове решавају уз помоћ треће стране.

Словеначки премијер Миро Церар отказао је посету Загребу и новинарима у Њујорку рекао да се Пленковић својим коментарима о арбитражном процесу са Словенијом на генералној скупштини УН "повукао из тог процеса".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер