петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Колинда Грабар Китаровић: Хрватска спада међу либералније земље ЕУ; Деценијама Хрвати нису смели рећи своје порекло
Хроника

Колинда Грабар Китаровић: Хрватска спада међу либералније земље ЕУ; Деценијама Хрвати нису смели рећи своје порекло

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. септембар 2018.

 Загреб -- Хрватска председница Колинда Грабар-Китаровић аустријском дневнику Клајне Цајтунг одговарала на питања о мигрантској кризи, национализму и комунизму.

"Хрватски муслимани живе у великом страху. Боје се за свој положај. Брину се да ће бити изопштени из друштва због појединаца који под лажним разлозима долазе нама да би агитовали за радикалне идеје, изјавила је Китаровић, како ју је цитирао Нови лист.

Она је додала да Европа није имала стратегију за пријем миграната, којима нитко није објаснио шта се од њих очекује. "Била сам више пута у Авганистану, и верујте, није свако ко долази у Европу демократски расположен", казала је она, илуструјући ту тврдњу описом потлачености жена у Авганистану. 

На питање зашто национализам има све више присталица у Европи, хрватска председница одговара да се "друштва бране од опасности споља". 

Питање о радикалном национализму у Хрватској подстакло ју је да одговори како је таква питања, како је цитира Нови лист, "чине бесном". "Деценијама је нама Хрватима било забрањено да именујемо своје порекло. Уместо да кажемо: "Ја сам Хрват", морали смо рећи: "Ја сам из Хрватске". Ко би исказао свој национални понос, том је претио затвор", казала је она, а цитира је Нови лист. 

Не пориче да у Хрватској постоје "и леви и десни екстреми, али они не представљају никакву опасност за нашу демократију", како тврди, и штавише Грабар-Китаровић мисли да Хрватска припада "међу либералније" земље Европске уније.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер