четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Колинда Грабар Китаровић: Хрватска и Србија морају да имају сталан дијалог
Хроника

Колинда Грабар Китаровић: Хрватска и Србија морају да имају сталан дијалог

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. јун 2017.

Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић изјавила је данас да је инаугурацији спрског председника Александра Вучића присуствовала, пре свега, ради наставка и оснажења међудржавног дијалога и поручила да сматра да Хрватска и Србија морају да имају сталан и конструктиван дијалог.

- Учинила сам то у духу добрих обичаја, али пре свега ради наставка и оснажења међудржавног дијалога, којем је темељ Суботичка декларација. Држим да Хрватска и Србија морају имати сталан и, надамо се, конструктиван дијалог, како о билатералним питањима, тако и о свим питањима од интереса за земље Југоисточне Еуропе - рекла је Грабар-Китаровић.

Обраћајући се на пријему поводом обележавања Дана државности Хрватске она је нагласила да су ране из рата у Хрватској још свеже и болне и да неке никада неће зацелити, посебно код оних који траже своје нестале.

- Морамо учинити све како бисмо их пронашли. И право на обележен гроб људско је право. То је пре свега хуманитарно питање, али је и политичко, о којем сам разговарала и поновно ћу разговарати са српским председником Александром Вучићем - поручила је хрватска председница у својој канцеларији.

Она је изразила веру у "добру вољу" и разрешавање тог "великог и тешког питања" како би се и тако учинио "важан корак" ка стварној нормализацији односа две државе и народа".

Подсетивши на 25. јун 1991. године и доношење Декларације о проглашењу суверене и самосталне Хрватске, Грабар-Китаровић је рекла да се од тада није довољно пажње посветило питањима унутрашњег уређења и поручила да се треба усмерити на будућност, на спровођење политике која ће у први план ставити решење егзистенцијалних питања.

Нагласак је ставила на пет политика: демографску обнову, привредну обнову, образовну реформу, сигурносну политику, те фискалну и функционалну децентрализацију ради равномерног развоја свих крајева Хрватске.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер