петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Коха диторе: СБК ће постати државна војска Косова
Хроника

Коха диторе: СБК ће постати државна војска Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. јануар 2011.

ПРИШТИНА – Снаге безбедности Косова (СБК) би почетком следеће године могле да буду проглашене „државном војском Косова”, а одлуку о томе косовске власти би могле једнострано да донесу ако у септембру буде дато позитивно мишљење о обучености те формације, пише данас приштински лист „Коха диторе”, позивајући се на међународне изворе.

„У септембру ће бити прва процена и на основу досадашњег напретка сматрамо да ће у јануару 2012. СБК бити спремне да буду проглашене војском Косова”, рекли су извори дневника.

У том случају „Влада Косова треба да има ‘одрешене руке’ да најдаље до почетка наредне године једнострано прогласи СБК за државну војску. На тај начин се жели да се оконча дугачка транзиција косовске армије, почевши од бивше ОВК у Косовски заштитни корпус, а затим у снаге безбедности”, пише „Коха диторе”.

Мировне снаге НАТО-а на Косову (Кфор) су помогле напредовање СБК, а међународни извори су „Кохи” изјавили да ће се СБК осамосталити чим достигну пун капацитет.

„Ово осамостаљивање СБК треба да отвори могућност косовским институцијама да делују тако што ће прогласити стварање војске”, наводе ти извори.

Исти извори наводе да о истој одлуци треба да се сложи и Међународна цивилна канцеларија (ИЦО), која надгледа спровођење плана Мартија Ахтисарија о независности, и шеф канцеларије Питер Фејт.

Извори листа такође наводе да стварање војске Косова не би представљало проблем у вези са останком Кфора и функционисањем те мировне мисије, која ће до тада знатно смањити број својих војника.

„Нема проблема што се тиче легалне базе, она је на време изабрана”, рекао је неименовани међународни саговорник листа.

На основу Ахтисаријевог пакета, међународне војне снаге ће надгледати формирање Снага безбедности Косова, док се не закључи да су ове снаге постигле пун оперативни капацитет.

По постизању капацитета, Снаге безбедности постају независна сила, али ипак под међународним надзором, што се наоружања тиче.

Свеобухватни план бившег финског председника, међутим, на дефинише нека ограничења у односу на то када СБК може да постане војска.

Представници СБК-а, министар одбране у оставци Фехми Мујота и командант Сулејман Сељими су, у обраћању јавности поводом новогодишњих празника, први пут јавно говорили о претварању те формације у војску.

По њиховим речима, очекује се повећање броја припадника Снага безбедности Косова током 2011. године, као и повећање њихових активности и професионално усавршавање.

Такође се очекује да ове снаге потпишу низ споразума о сарадњи са земљама из региона, али и представницима Европске уније.

„Сада имамо око 2.200 припадника СБК. Настављамо са обуком. СБК је сваким даном све обученија и професионалнија”, рекао је Мујота.

Током ове године, СБК ће у својим редовима, поред редовних припадника, имати и резервни састав.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер