субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Коха диторе: Размена писама Јахјаге и Ештон основ за закон о специјалном суду
Хроника

Коха диторе: Размена писама Јахјаге и Ештон основ за закон о специјалном суду

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. јун 2015.

Власти на Косову разматрају нову опцију која би омогућила усвајање закона о специјалном суду за ратне злочине Ослободилачке војске Косова (ОВК) и као законски основ за то планирају размену писама између председнице Косова Атифете Јахјага и бивше високе представнице Европске уније за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, пише данас дневник Коха диторе.

Размена писама Јахјаге и Ештон има статус међународног споразума. Томе се противе правници који сматрају да би тако нешто било противуставно.

Ако би се ишло на ову опцију, онда за Закон о специјалном суду не би била потребна двотрећинска већина гласова посланика Скупштине Косова, већ проста већина, тачније гласови 61 посланика.

Представници опозиције су оценили да је глас против амандмана на Устав Косова у суштини ставио ван снаге и размену писама Јахјага-Ештон.

- Има мишљења да се овај међународни споразум може узети као довољан законски основ. Ова опција је у игри, иако приоритет има поновна процедура амандмана у Скупштини Косова - рекао је за приштински дневник неименовани извор из Владе Косова.

Отворено питање у Влади Косова остало је поновно процесуирање Закона и без уставних промена. У влади сматрају да се може обезбедити широко разумевање како би Косово остварило ову међународну обавезу усвајањем амандмана.

- Међутим, пошто постоји закон којим је извршена ратификација размене писама између Јахјаге и Ештонове, имам утисак да постоји законски основ да се и то узме у обзир као још једно решење сем амандмана на Устав Косова - рекао је неименовани владин званичник.

Скупштина Косова на седници одржаној у петак није успела да обезбеди довољан број гласова, њих 80, како би уставни амандмани били усвојени и тиме створен уставни основ за усвајање закона о специјалном суду.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер