петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Коха диторе: Косовско тужилаштво открива нове детаље о умешаности ухапшених лица у убиство Оливера Ивановића
Хроника

Коха диторе: Косовско тужилаштво открива нове детаље о умешаности ухапшених лица у убиство Оливера Ивановића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. децембар 2018.

На умешаност у убиство Оливера Ивановић „главно-осумњиченог Спасојевића“ указују фотографије које је приложио анонимни сведок. Умешаност другог осумњиченог, Рошића, доказују фотографије које је жртва имала у свом телефону, док је Марковић, након убиства Ивановића, звао једног полицијског службеника у Србији, познатог као „Комадина“ за ког се сумња да је издао наредбу да се уклоне чауре са места злочина. Ово су нове информације у вези случаја убиства политичког лидера СДП у Косовској Митровици које је, како је пренела Коха диторе, изнело косовско тужилаштво. Коха је до ових информација дошла на основу увида у одлуку суда којом је тројици осумњичених Срба за умешаност у убиство Оливера Ивановића данас продужен притвор до 23. децембра.

Преносимо део текста Коха диторе који је изворно преведен са албанског језика.

„За окривљеног Спасојевића постоје основане сумње да је укључен у убиство Ивановића. Ово се доказује конкретним доказима из сведочења анонимног сведока ‘А1’,“ наводи се у одлуци суда, у овом делу који се односи на оно што је рекао предметни тужилац, Суљ Хоџај.

Осумњичени Спасојевић, према изјави тужиоца, ноћ пре убиства, службеним возилом косовске полиције, заједно са својим колегом, такође припадником косовске полиције, превезао је лице, које је и даље неидентификовано, до места где је возило „Опел Астра“ без регистарских ознака и са затамњеним стаклима било паркирано неколико дана.

„То возило, за сада још неидентификовано лице, је преузело и удаљило се под пратњом полицијских службеника – сада осумњичених. Сутрадан, тачније 16. јануара ове године, пуцано је 6 пута у правцу сада покојног Ивановића. Исто возило је након убиства нађено запаљено након неколико сата на истом месту одакле је преузето ноћ пре,“ наводи се у одлуци.

Према наводима суда, умешаност главно-осумњиченог међу ухапшенима, Спасојевића, у овом кривичном случају, доказује сведочење анонимног сведока, који је извршио идентификацију преко фотографија.

Што се тиче другог осумњиченог, Рошића, тужилаштво је аргументовало пред судом да је исти, према доказима које су обезбедили, „блиско сарађивао са лицима умешаним у ову криминалну групу, пратећи Ивановића његовим возилом Џип Санта Фе, црне боје“.

„То се доказује фотографијама које је жртва имала у свом телефону, а које су обезбеђене након вештачења његовог телефона. Такође је нађено парче папира где су записане регистарске ознаке наведеног возила,“ наводи се у одлуци суда.

Трећи осумњичени, Марковић, према наводима тужилаштва, након убиства Ивановића звао је једног полицијског службеника у Србији, познатог као „Комадина“, и исти се сумњичи да је одао информације са места догађаја на неовлашћен начин.

„…Сумња се такође да је иста особа из Србије наредила да се уклоне чауре са места злочина Одатле је и узео једну чауру полицијски службеник Жарко Јовановић, док се је Марковић удаљио са места догађаја док се још трајао увиђај, иако је био обавезан да обезбеди место догађаја, према службеној дужности,“ наводи се у одлуци.

Докази и образложење тужилаштва Суд сматра основаним. Као резултат, тројици осумњичених је продужена мера притвора до 23. децембра.

Дејан Васић: Специјално тужилаштво није допунило свој захтев

Дејан Васић, адвокат, једног од осумњичених Срба – Драгише Марковића у изјави за РТК2 навео је да је до одлуке о одређивању притвора дошло, иако Специјално туилаштво није допунило свој захтев.

Одлука је донета „упркос одлуци Апелационог суда којом је јасно назначено да у захтеву тужилаштва није било довољно елемената за основане сумње,“ додао је Васић.

Васић сматра да без основане сумње не може да се одређују мере, нагласивши да ће у жалбеном постуку истаћи ове аргументе.

(КоССев, Коха диторе)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер