субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Коалиција око СНС ће добити 7 нових мандата ако ДСС-Двери буду оборени испод цензуса
Хроника

Коалиција око СНС ће добити 7 нових мандата ако ДСС-Двери буду оборени испод цензуса

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. април 2016.

Избори у Србији ће добити званичан епилог тек за десетак дана када се заврши поновљено гласање на 15 бирачких места и РИК обради све податке.

Грађани ће на биралишта поново у среду, а уколико се овог пута буду поштовали законски рокови, ови избори и РИК ће до фамозних 100% стићи најкасније до суботе, 8. маја у 20х.

Право гласа на тих 15 бирачких места има 19.631 грађанин Србије, а према ономе што јавност сада зна, сваки од тих гласова би могао да буде важан за наредни сазив републичког парламента.

Према последњим подацима које је објавио РИК, на основу 99,82 одсто бирачких места, једна листа се налази буквално на самој ивици цензуса - коалиција Двери-ДСС има тачно један глас мање од неопходних пет одсто.

Та је коалиција освојила 188.534 гласа, а како је (не рачунајући оних 15 места) гласало 3.770.695 (56,26%) бирача, цензус од пет одсто је на 188.535 (188.534,75) гласова.

Иако су се у јавности појавиле информације да је коалицији Двери-ДСС потребно више од 900 гласова, ствари не стоје баш тако.

Математика је прилично једноставна - овој опозиционој листи за улазак у парламент неопходно да освоје пет одсто гласова, плус један глас како би прескочили цензус. Међутим, тих пет одсто се односи на број изашлих бирача на поновљеним изборима, а не на укупан број од 19.631, како је то протумачено у медијима.

Дакле, број гласова који је неопходан коалицији Двери-ДСС зависи од излазности на поновљеним изборима и по реалним прогнозама се креће између 500 и 700 гласова. Број од 900 гласова би био неопходан само у случају да на биралишта у среду изађу сви уписани бирачи, што се свакако неће догодити.

Уколико излазност буде у републичком просеку (56,26%), коалицији Двери су неопходна 553 гласа (552 за 5%, плус један), уколико излазност буде мања и буде на 50 одсто, неопходна су им 492 гласа, док би у случају повећане излазности на нпр. 70 одсто, Двери-ДСС у парламент "убацивала" бројка 688.

Подаци о томе какав су резултат Двери и ДСС имали на ових 15 места није доступан, али вреди истаћи да је та коалиција добила подршку Демократске странке и покрета "Доста је било", чији су лидери позвали своје присталице да гласају за Двери-ДСС зарад "одбране изборне воље и демократије у Србији".

ДС и ДЈБ су "на сигурном" - имају према актуелним резултатима по 6,03 одсто гласова, односно 16 или 17 мандата, у зависности од тога хоће ли Двери-ДСС ући у парламент.

Појавила се информација да би и листа СДС-ЛДП-ЛСВ требало да стрепи са својих 5,03 одсто гласова, али су они у опасности практично само у теорији.

Према тренутним резултатима које је објавио РИК, листа коју предводе Борис Тадић, Чедомир Јовановић и Ненад Чанак је цензус прескочила за 788 гласова.

То значи да имају толико "вишка" за поновљене изборе и њима је важно да "мали цензус" на ових 15 изборних места буде испод овог броја. То значи да све до излазности од 80 одсто, овој коалицији није потребан ниједан једини глас.

Иначе, на излазност ће свакако утицати и чињеница да су поновљени избори расписани на радни дан, али и дан који стиже након празника које многи грађани Србије искористе да "вежу" два викенда. Зато се може претпоставити да ће она бити испод републичког просека.

Законски рок за расписивање поновљених избора је најкасније седам дана од дана поништења избора на бирачком месту.

Што се мандата тиче, и ту су ствари сада прилично јасне - постоје две пројекције парламента, према једној своја места ће имати укупно 12 листа (од тога пет мањинских), а према другој укупно 11 листа (од тога пет мањинских).

Према првом сценарију, који укључује коалицију Двери-ДСС, расподела мандата изгледа овако:

СНС коалиција 131

СПС-ЈС 29

СРС 22

ДС 16

ДЈБ 16

СДС-ЛДП-ЛСВ 13

Двери-ДСС 13

СВМ 4

БДЗ 2

СДА 2

Зелени 1

ПЗДД 1

Према другом сценарију, у коме Двери-ДСС остају испод цензуса, расподела мандата изгледа овако:

СНС коалиција 138

СПС-ЈС 31

СРС 23

ДС 17

ДЈБ 17

СДС-ЛДП-ЛСВ 14

СВМ 4

БДЗ 2

СДА 2

Зелени 1

ПЗДД 1

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер