Хроника

Клаус Шваб: Још једну овакву кризу свет не би пребродио

Штампа
понедељак, 24. јануар 2011.

Светски економски форум у швајцарском летовалишту Давос, на коме се очекује око 2.000 учесника, одржаће се крајем јануара под слоганом „Заједничка правила за нову реалност”.

Међу гостима који ће допутовати на Форум биће немачка канцеларка Ангела Меркел и председници Русије и Француске, Дмитриј Медведев и Никола Саркози. Они ће покушати да нађу решење за проблеме светске економије, пренео је Дојче веле.

Немачки радио подсећа да је Светски економски форум настао пре 40 година, 1971, када је Клаус Шваб, професор економије на универзитету у Женеви, позвао неколико стотина врхунских менаџера из западноевропских компанија у Давос.

Шваб сматра да никада пре није било толико проблема у светској економији. Стога је неопходно размотрити поуке велике кризе.

„Живимо у сасвим новој реалности. Хоћемо да знамо шта значи та нова реалност. До каквих промена је довела светска економска криза. Наша претпоставка је да криза има структуралне узроке. Много тога се променило. Не смемо се враћати на старе рецепте”, каже Шваб.

Нову кризу оваквих размера свет не би био у стању да преброди. То показује најновији извештај о ризицима у свету који Светски економски форум објављује сваке године пре почетка Економског форума.

Из извештаја произлази да су првенствено државне финансије у веома критичној фази.

Ово мишљење дели и немачки економски стручњак Ролф Лангхамер, који истиче да „криза финансијских тржишта и државне дужничке кризе сигурно нису прошле”.

„Напротив, из дужничке кризе приватне привреде, прешли смо у кризу државних финансија. Држава верује да може да преброди кризу. Ни Давос ни група најбогатијих држава и највећих земаља у развоју Г-20, немају рецепт за решење те кризе”, каже Лангхамер.

Учесници Форума у Давосу желе да подрже Г-20. Француска ове године, као председавајућа Г-20, жели да реформише светски монетарни систем. Стручњаци су сумњичави када је та тема у питању, подсећа Дојче веле.

У сваком случају, проблема није мало и о њима је неопходно разговарати, али само разговор није довољан како би се ресили нагомилани проблеми.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]