четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Клајне цајтунг: ЕУ и Србија потребне једна другој
Хроника

Клајне цајтунг: ЕУ и Србија потребне једна другој

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. децембар 2009.

Србија и Европска унија су потребне једна другој, оценио је данас аустријски дневник Клајне цајтунг поводом предаје кандидатуре Србије за чланство у Унији.

„Европи је потребна Србија, што је и јасно ставила до знања након свргавања Милошевића. Србија је најмногољуднија и најтрадиционалнија држава региона и налази се у средишту Балкана. Немачка, Италија и Аустрија би због тога овој некадашњој непријатељског држави најрадије избрисале све услове које други траже", пише овај дневник.

Лист истиче да је и шеф шведске дипломатије Карл Билт схватио да ником не користи сиромашна и изолована Србија, а да су то најмање схватили Холанђани, који су, "због мешавине морализма и страха до сада успоравали приближавање".

„Већ статус кандидата омогућава Београду приступ у три фонда за припрему за улазак у ЕУ са око 250 милиона евра годишње. То што Ратко Младић није ухапшен и што је нерешен статус Косова не говори против брзе интеграције. Најважнији ресурс за решење оба проблема је добра воља, а она се не постиже ако се постављају услови", констатује Клајне цајтунг.

Србија се налази на путу у ЕУ, наглашава и аустријски политиколог Ведран Џихић у ауторском тексту објављеном у бечком дневнику Стандард, и додаје да је подношење кандидатуре историјски корак за Србију и ЕУ, и истовремено тактички и симболички паметан корак председника Бориса Тадића.

„Подношењем кандидатуре Србија упућује јасан сигнал у правцу Европе да жели да превазиђе тешкоће транзиције и реформи. Међутим, тек када се еуфорија око тако важног укидања виза и кандидатуре слегне почиње дуг пут. Сарадња с Хашким трибуналом и изручење Младића остају и даље обавеза Србије. Иако 70 одсто Срба Хаг сматра нелегалним и антисрпским судом, влада мора да спроведе ову непопуларну меру. Без Младића нема ЕУ", истиче Џихић.

Он истиче да „приступање Србије ЕУ није могуће без прагматичности према Косову" и да "смањење тензија у односу са Приштином мора бити у интересу Београда", додајући да је важан и однос Србије према Босни и Херцеговини.

„Без позитивног деловања Београда у правцу Босне, и то пре свега према Републици Српској, акутна криза у суседној држави ће се наставити", сматра Џихић.

„ЕУ није чудесно средство за решење свих проблема српског друштва. Србија мора искористити динамику насталу после прихватања Лисабонског споразума како би се заувек опростила од тамне прошлости и спровела потребне реформе. Босна и Косово морају бити обухваћени том динамиком, јер тек када и најслабија карика балканског ланца буде стабилна, почеће европска фаза на Балкану", истиче он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер