Хроника

Дарија Кисић Тепавчевић: Окупљања и радни колективи главна места преношења вируса, носити маску

Штампа
субота, 17. октобар 2020.

Епидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић рекла је да се ношењем маски спасавају животи. Објаснила је да се ношење маски на отвореном препоручује у свим ситуацијама где је повећан ризик од контакта са другом особом која је у том моменту можда носилац инфекције, пре свега у пешачким зонама.

Истакла је да више од 80 одсто новозаражених чине људи до 60 година, као и да су различита окупљања и скупови, као и радни колективи места где је највише долазило до преношења вируса.

Кисић Тепавчевић је за РТС, навела да је јуче СЗО објавила да се процењује да на подручју Европе око 60 одсто становника поштује меру ношења мески, а уколико би тај број порастао на 95 одсто до краја године би било сачувано 300.000 живота.

Кризни штаб је забранио локалним самоуправамо да издају специјалне дозволе за одржавање различитих окупљања, а докторка објашњава да су сва досадашња епидемиолошка истраживања показала да су различита окупљања људи и свечаности места где је дошло до најинтезивнијег преноса вируса.

Сва истраживања су показала да су окупљања људи места где је дошло до најинтезивнијег преношења вируса, указала је заменица директора Института "Батут".

"У свим земљама у окружењу лошија ситуација неко код нас"

У свим земљама у окружењу је лошија ситуација неко код нас, то не треба да нас теши - треба да гледамо како да што више смањимо пренос вируса, подвлачи Кисић Тепавчевић.

Говорећи о тренутној епидемиолошкој ситуацију у школама, Кисић Тепавчевић каже да имамо интезиван активан надзор над коронавирусом у школској средини.

"До сада од почетка школске године имали смо 135 потврђених случајева инфекције код ученика основних и средњих школа", рекла је она и додала да се углавном радило о спорадичном заражавању, ван школске средине, али да су била и четири кластера.

У току претходне недеље имали смо 29 ђака који су се заразили – 15 у основној 14 средњој школи.

"Сви ђаци који су инфицирани имали су блажи облик заражавања", навела је Кисић Тепавчевић.

"Такав концепт надзора није ка генералном затварању него она места где се утврдило преношење вируса се изолују на одређено време. Надамо се, јер видимо да се настава одвија несметано, да ћемо што дуже и до краја школске године задржати овакву ситуацију", истакла је она.

"Постоје одређена места где је већи број оболелих"

Последњих дана имамо раст броја новооболелих и броја пацијената на лечењу широм Србије.

"То што је у земљама око нас вишеструко већи број не треба да нас теши, видимо да и код нас број постепено расте. Сваки дан макар један човек нажалост умре као последица инфекције", рекла је Кисић Тепавчевић.

"Око 40 одсто новозаражених - из Београда"

Навела је да је у току јучерашњег дана 40 одсто новозаражених било из Београда, али да су ту и Крагујевац, Ваљево и Ниш.

"Видимо да постоје одређена места где је већи број оболелих", додала је она.

Нагласила је да ако гледамо узрасну структуру оболелих више од 80 одсто свих новозаражених је до 60 година. "То је група радно активног становништва или група млађих одраслих особа који се највише крећу и највише излазе", додала је докторка.

"Управо су различита окупљања, различити скупови или радни колективи, и то почињемо да примећујемо, да су то места где је долазило до преношења вируса, а онда нажалост и секундарно преношење у породици", закључила је Кисић Тепавчевић.

 

(РТС, Н1) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]