петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кипарски Турци бирају новог лидера непризнате републике Северни Кипар
Хроника

Кипарски Турци бирају новог лидера непризнате републике Северни Кипар

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. април 2015.

На турском делу Кипра у самопроглашеној Турској Републици Северни Кипар, бирачи данас гласају на изборима за новог лидера између седам кандидата, укључујући и досадашњег челника Дервиша Ероглуа, јавиле су данас агенције.

Република Кипар не признаје законитост избора.

На изборима учествује седам кандидата, од којих је пет независних, за победу у првом кругу потребно је да кандидат освоји више од 50 одсто гласова, а уколико то ником не пође за руком, други круг биће одржан 26. априла.

Током избора биће отворено је 693 бирачких места на којима ће гласати 176.900 уписаних бирача.

Према писању грчких медија, кандидовали су се Ероглу, Мустафа Акинџи, Мустафа Улаш и Мустафа Онурер (из Социјалистичке партије), Ариф Салих Кирдаг, Кудрет Озерсај и једина жена, Сибел Сибер из Републиканске турске партије.

Према подацима истраживања јавног мњења фаворит је Ероглу, који је изабран 2010. године, а као једини озбиљан противкандидат помиње се Сиберова и Акинџи.

АП наводи да ће на изборима бити одлучено ко ће сести насупрот председника Грка Кипрана Никоса Анастасијадеса у преговорима о поновном уједињењу острва.

Према мишљењу специјалног саветника генералног секретара УН за Кипар Еспена Барта Ејдеа, после избора могуће је обнављање преговора о решавању кипарског питања, пренела је РИА Новости.

Преговори су прекинути октобра 2014, након што је Турска упутила брод ради сеизмичког испитивања у искључивој економској зони Кипра.

Деценијама се воде неуспешни преговори о уједињењу острва, а Кипар је 2004. примљен у Европску унију.

Кипар је подељен после 1974. године, када је Турска послала војску после покушаја присаједињење тог медитеранског острва Грчкој.

У инвазији је освојено 37 одсто територије острва, на чијем је делу 1983. године једнострано проглашена независност, коју је признала једино Турска, наводи АФП.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер