среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кинески председник Ху Ђинтао завршио посету САД
Хроника

Кинески председник Ху Ђинтао завршио посету САД

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. јануар 2011.

Кинески председник Ху Ђинтао привео је крају своју четвородневну званичну посету Сједињеним Државама обиласком једне гимназије у трећем по величини америчком граду Чикагу.

Ху је посетио ученике који учествују у програму учења кинеског језика и културе, поручивши им да је "знање кључ за успех у будућности", а такође је разговарао са привредницима у једној фабрици ауто-делова која је у кинеском власништву.

Кинески лидер је јуче допутовао у град у коме председник Обама има свој дом, где је синоћ био почасни гост на једној вечери, заједно са високим локалним политичким лидерима и привредницима.

Вечера је представљала симбол настојања градоначелника Ричарда Дејлија да привуче десетине кинеских компанија у Чикаго и околна места и изгради снажне културне везе између друге по величини светске привреде и трећег по величини америчког града.

У Вашингтону, кинески председник је имао разговоре о неколико осетљивих тема, укључујући људска права, економију и Северну Кореју. У среду, током конференције за новинаре одржанее заједно са председником Обамом, председник Ху је признао да Кина мора да побољша своје резултате на плану људских права.

Градоначелник Чикага, Ричард Дејли, који ће се ускоро повући после 22 године на том положају, рекао је кинеском лидеру како се нада новом односу између Чикага и Кине, који ће "годинама доносити корист будућим генерацијама".

Велике групе људи окупиле су се синоћ испред луксузног хотела у коме се одржавала вечера. Присталице Кине поздрављале су посету председника Хуа Чикагу, док су демонстранти махали тибетанским заставама захтевајући слободу за ту територију у Хималајима.

Ху: "Кина није претња"

Већи део своје посете САД Ху је провео у Вашингтону, где је имао сусрете са председником Обамом, лидерима Представничког дома и Сената, а боравак завршио обраћањем групи пословних и политичких лидера.

Председник Кине кога је скупу представио ветеран америчке дипломатије Хенри Кисинџер, понудио је маслинову гранчицу америчком народу у свом једином политичком говору за време посете Вашингтону.

Председник Ху је изјавио да има пуно поверење да ће Кина продубљивати своје везе са САД, али је подвукао да тај однос мора да буде заснован на узајамном поштовању.

„Кинеско-амерички однос није такав да добитак једне стране представља губитак за другу страну, већ треба да буде однос у којем се две стране медјусобно поштују и труде да стратешки јачају медјусобно поверење. То би требало да буде однос који истиче заједничке интересе и снажну сарадњу у свим пољима.“

Слична ставове је претходно изразио и председник Барак Обама, који је рекао да се две земље не слажу по неким питањима, али да постоје многа питања о којима деле заједничка гледишта.

Политички аналитичар Џозеф Ченг сматра да је Хуов говор морао да успостави прави тон за постизање будућих компромиса.

„Мислим да би обе стране желеле да покажу да је пред њима много преговарања, а да су опет спремне да постигну компромис, а то је најочигледније код питања као што су курс ренминбија, питање људских права и тако даље.“

Критичари сматрају да Пекинг намерно потцењује ренминби, односно јуан, како би кинеска роба била јефтинија. Не помињући спор око валуте, Ху је одговорио да је јефтина кинеска роба америчким потрошачима уштедела више од 600 милијарди долара у последњих десет година.

Конгресни лидери који су се приватно састали са кинеским председником кажу да је састанак био позитиван, али председавајући Представничког дома Џон Бејнер примећује да многа питања остају нерешена.

„Изразио сам забринутост у погледу верских слобода. Изразио сам забринутост због интелектуалне својине и питања Северне Кореје. Председник Ху је одговорио на моје примедбе, а ја се надам да ће се дијалог о свим тим питањима наставити.“

Иначе, и сам председник Обама је упозорио да ће САД можда морати да прераспореде америчке трупе у Азији ако Кина заузме тврђи став по питању Северне Кореје. Неименовани високи званичник Беле куће изјавио је за Њујорк Тајмс да је Обама то упозорење пренео председнику Дјинтаоу ове недеље за време приватне вечере у Белој кући. Према изјави тог званичника, Обама је навео да ће, уколико Пекинг не помогне у сузбијању нуклеарних амбиција Северне Кореје, САД морати да прераспореде трупе како би се заштитили од могућег севернокорејског напада.

Амерички званичници све чешће упозоравају да Северна Кореја представља директну претњу за САД, што је Обама наводно поменуо у два разговора са Хуом - први пут у телефонском разговору прошлог месеца а затим и на приватном састанку у Белој кући.

Ху је признао да Кина има простора за промене, када је реч о реформама социјалне политике, али је истакао и да Пекинг има право да питања суверенитета, као што су Тајван и Тибет, решава како налази за сходно. Он је изјавио да свет нема разлога за страх због брзог успона Кине.

„Кина се залаже за мирно решење светских спорова и криза, а њена политика националне одбране је по својој природи дефанзивна. Ми не учествујемо у трци наоружања нити педстављамо војну претњу за било коју земљу“, поручио је кинески председник.

Аналитичар Џозеф Ченг каже:

„Обе стране су уложиле напор приликом овог сусрета – САД да одговоре на унутрашње притиске, а да истовремено не делују непријатељски настројене према Кини. С друге стране, кинески лидер би свакако желео да придобије наклоност америчке јавности, и веома се трудио да одговори на критике Американаца.“

Кинеска економија која се рапидно развија нагло је довела Кину у центар пажње на глобалној сцени, док САД подстичу Кинезе да сносе већу лидерску одоговорност. Ху каже да је Кина спремна да подели тај терет, уколико би САД биле склоније ка сарадњи.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер