четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина: Санкције америчким фирмама које продају оружје Тајвану
Хроника

Кина: Санкције америчким фирмама које продају оружје Тајвану

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. јануар 2010.

ПЕКИНГ – Народна Република Кина ће увести санкције америчким фирмама које продају оружје Тајвану, саопштило је Министарство спољних послова у Пекингу.

Државна новинска агенција Синхуа објавила је да власти НР Кине оцењују да ће продаја оружја само „распирити пламен” независности Тајвана и нарушити сарадњу Пекинга и Вашингтона на многим пољима.

Званични Пекинг је упутио протест америчком војном аташеу у НР Кини, а министарство одбране је у оштром саопштењу навело да ће због плана Вашингтона о продаји наоружања Тајвану, обуставити војну сарадњу са Сједињеним Америчким Државама, пренео је Ројтерс.

„С обзиром на озбиљан прекршај и ужасне последице продаје наоружања Тајвану, кинеска страна одлучила је да обустави планиране узајамне посете војних званичника”, наводи се у саопштењу.

НР Кина сматра да је Тајван део њене територије и задржава право да припоји острво матици земљи , ако то буде потребно и силом.

После победе комунистичке револуције у Кини 1949, на Тајван су се склониле присталице пораженог националистичког покрета под вођством фелдмаршала Чанг Каи Шека.

Тајван са преко 22 милиона становника, има једну од најразвијенијих привреда у Азији и снажне и добро наоружане оружане снаге са више од 300.00 припадника.

Администрација америчког председника Барака Обаме је у петак увече објавила план о продаји наоружања Тајвану, којем ће испоручити пројектиле типа „патриот”, хеликоптере „црни јастреб” и бродове миноловце, али није прихватила захтев о испоруци борбених авиона „Ф16”.

Заменик министра спољних послова Хе Јафеи, поручио је америчком амбасадору у Пекингу Џону Хантсману да би план могао да наруши односе с Вашингтоном који од НР Кине очекује помоћ у решавању глобалних проблема као што су финансијска криза, нуклеарни програми Ирана и Северне Кореје и загревање планете Земље, пренела је британска новинска агенција.

Хе је у саопштењу објављеном на сајту Министарства ценио и да план Вашингтона представља „грубо уплитање у унутрашње послове Кине и озбиљно нарушава кинеску националну безбедност”.

„Ово ће довести до последица које ниједна страна не жели да види”, додао је Хе и позвао Вашингтон да одустане од продаје наоружања Тајвану.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер