петак, 13. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина са оптимизмом обележава Нову 4709. годину
Хроника

Кина са оптимизмом обележава Нову 4709. годину

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. јануар 2012.

„Ксин ниан кју куаи“, гласи кинеска новогодишња честитка.

Традиционалним ватрометом, звоњавом гонгова и карневалским плесом змајева синоћ у поноћ, по пекиншком локалном времену, када је код нас било 17 часова, Кинези су испратили годину Зеца и дочекали – Змаја.

Према традицији, с највише пекиншке куле Џунглоу, недалеко од Забрањеног града, огласило се највеће кинеско звоно које је заглушујућом звоњавом (108 пута, према обичају) најавило долазак нове лунарне године у знаку Змаја, известили су кинески медији.

Већина Кинеза лунарну Нову годину дочекује код куће, у породичном кругу. Према веровању, да би одобровољили кућног свеца Цаођуна, Кинези масовно излазе из својих домова тек другог дана Нове године.

Цаођун доноси својим поштоваоцима срећу и богатство, а грешницима јад и беду, верују Кинези. Он се, наводно, може одобровољити само ако се у кући конзумирају слатка јела.

На кинеској новогодишњој трпези налази се специјални јеловник састављен од 16 врста пиринча помешаног са урмама, кестењем, боровим семенкама и медом. Ту је и неизбежни новогодишњи специјалитет ђаоци (кнедле с млевеним месом и поврћем). У првих пет новогодишњих дана Кинези не једу печење већ само барено и пржено месо.

Ујутро се препоручује чаша пиринчаног вина „због изоштравања слуха” – да би се боље чуле добре вести у новој години. Верује се такође да човек може „умотати себи срећу” ако једе храну увијену у листове купуса. Пред поноћ се служи риба коју никад не треба појести до краја – због урока. Према кинеском веровању, првог дана нове године није дозвољен плач, дирање ножа и чишћење пода.

Кинеска лунарна Нова година је службени празник (седам нерадних дана), који уједно представља најмасовнију привремену сеобу на свету. Статистичари процењују да ће обим кинеског превоза обухватити више од милијарду путовања.

Долазак Нове 4709. године, према лунарном календару, означио је и почетак Пролећног фестивала (чун ђије), највећег кинеског традиционалног празника који траје 15 дана. У току ове популарне годишње светковине заказано је више од хиљаду културних догађаја широм Кине.

Година Змаја долази сваке 12. године. Према кинеском веровању, Буда је једном замолио све животиње да дођу на новогодишњу светковину. Али, нису се све одазвале. Ко зна зашто? Стигло је само – 12 животиња, и то овим редоследом: пацов, бик, тигар, зец, змај, змија, коњ, овца, мајмун, петао, пас и свиња. Тако је настало, према предању, 12 знакова у кинеском хороскопу.

Змај је заузео централно место, демонстрирајући своју неприкосновену моћ. Зато су особе рођене у знаку Змаја „увек у центру пажње, опкољене дивљењем”. Ако кажете Кинезима да сте рођени 1928, 1940, 1952, 1964, 1976. или, рецимо, 1988. године – то има посебну тежину. „Ах, лонг (змај)!”, обавезно уздахну и рашире руке. Јер, змајеви су омиљена врста, без премца.

У Кини је веома важно бити – змај, особа рођена у најповољнијем знаку кинеског хороскопа. „Змајеви су најпаметнији и најхрабрији, увек спремни на највеће изазове”, тврде астролози. Људе рођене у знаку Змаја стално прати срећа и окружују пријатељи, кажу и указују да се Змај најбоље слаже са Змијом („малим Змајем”, кажу Кинези). А комбинација Змаја и Овце је паклена варијанта, гласи упозорење.

Док се широм света змајевима приписују негативне особине, Кинези сматрају да су Змајеви мудри и пријатељски расположени. Уместо да су омражене немани (као у Србији, рецимо, где Свети Георгије убија аждаху), у Кини су вољени и поштовани. Змајевима у част Кинези су подигли многе храмове, од којих је најпознатији Водена капела Црног Змаја, близу Пекинга.

Они подсећају да су се у години Змаја догађали епохални проналасци, али и велике несреће (највећа досад био је разорни земљотрес 1976. у Тангшану који је однео 240.000 жртава). Ипак, према истраживању кинеске штампе, у годинама Змаја број склопљених бракова увек пробије просек. Постоји и веровање да су деца рођена у години Змаја предодређена да буду здрава, имућна и дуговечна.

Змај је митско створење које представља душевну храну читавој нацији. Прво, као тотем племена, а онда као симбол целог народа. У време последње династије Ћинг био је и грб на националној застави.

Влада веровање да змајеви доносе есенцију живота у облику свог небеског даха (шенг чи), одбијају зле духове, штите невине и дају сигурност свима који носе амблем с ликом змаја. Лунг, како кажу Кинези, представља неприкосновени симбол моћи, среће и просперитета, отелотворење космичке силе јанг и божанство вода у кинеској митологији. По предању, има тело змије, трбух жабе, крљушт шарана и тигрове шапе с пет орлових канџи. Змај има бркове и дугу браду у којој крије чаробни бисер, симбол сунчевог сјаја.

Кинези сматрају да је осам (уз шест и девет) најсрећнији број. Зато наводе и осам врста змајева: небески, духовни, земаљски, крилати, рогати, увијени, чувар блага и жути. Жути цар (Хуанг Ди), стваралац Кине, према легенди, имао је змајево тело, а људску главу, па га у народу још зову Жути змај.

Зато Кинези поносно истичу да су „лунг ти чуан рен“ – потомци змајева.

Петар Мићковић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер