субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина одбацује критике САД о стању људских права
Хроника

Кина одбацује критике САД о стању људских права

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. април 2011.

ПЕКИНГ - Кина је данас одбацила америчке критике стања људских права, изнете током овонедељних дводневних разговора о том питању, истичући да је кинески народ "веома квалификован" да говори о томе.

Амерички званичници су јуче после разговора саопштили да су САД "дубоко забринуте" због погоршања људских права у Кини након прогона дисидената и адвоката за људска права и да то може да угрози односе двеју земаља.

Ипак, Кина и САД имају бројне заједничке интересе, од ангажовања око северокорејског нуклеарног програма, до реализације светског економског опоравка, па је мало вероватно да размимоилажења око људских права могу да се отму контроли.

Кинеско министарство спољних послова, у суздржаном саопштењу које је пренела агенција Синхуа, наводи да се се обе стране сагласиле да су "разговори били пријатељски, отворени и конструктивни".

"Кинеска страна је рекла да је кинески народ веома квалификован да говори о стању људских права и да ће кинески правосудни органи наставити да воде случајеве у складу са законом", пренела је агенција.

"Кинеска страна је рекла да само, уз поштовање духа једнакости и међусобног уважавања, у дијалогу о људским правима може да се постигне позитиван напредак".

Кина и САД имале су "исцрпну размену мишљења о питањима билатералне сарадње на пољу људских права, владавини закона, радним правима и слободи изражавања", навела је Синхуа.

Кина је упознала америчку страну о "мерама државе и достигнућима у унапређењу и очувању стандарда живота људи, напретку у изградњи демократије и правног система".

У извештају нису споменути посебни случајеви које су САД изнеле том приликом, укључујући хапшење уметника и активисте Аи Веивеија и несталих адвоката, као што је Тенг Биао.

Аи, који је учествовао у дизајнирању олимпијског стадиона "Птичје гнездо" у Пекингу, ухапшен је 3. априла под сумњом да је починио привредни криминал.

Лист "Чајна дејли" је објавио писмо кинеске амбасаде у Лондону у коме се каже да Аијев случај нема никакве везе са слободом изражавања.

"У Аијевом случају, у суштини, нису у питању људска права, нити слобода говора. Нико није изнад закона. Као и у другим земљама, за кршење закона се одговара пред законом", наведено је у писму.

Кинеске власти нису саопштиле који је то привредни преступ Аи учинио, али је раније један хонгкошки лист објавио да се ради о неплаћању пореза.

"Кина није бивши Совјетски Савез. Кина нема потребе за 'придикама' које се држе хладноратовског менталитета и користе дупле стандарде", наводи се у писму-одговору на писмо којим је у британској штампи писац Салман Ружди позвао Пекинг да ослободи Аија.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер