четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина одбацује америчке тврдње о јуану
Хроника

Кина одбацује америчке тврдње о јуану

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. октобар 2010.

Пекинг је оштро реаговао на одлуку америчког Представничког дома да усвоји нацрт закона којим би се Кина казнила због наводног вештачког одржавања ниске вредности своје валуте. Кинеско министарство иностраних послова каже да ће тај нацрт, ако буде озакоњен, имати негативан глобални утицај. Али аналитичари се не слажу око његових могућих импликација.

Кина није оклевала да изрази гнев према предлогу америчког закона за њено кажњавање због наводно вештачки ниске вредности јуана.

"Коришћењем курса размене валута као изговора за играње са трговинским протекционизмом не постиже се ништа осим велике штете по кинеско-америчке економске и трговинске везе, као и негативних последица по економије обе земље и економију света", рекла је Ђинг Ју.

Кина одбацује тврдње да манипулише својом валутом, али председник Барак Обама и многи амерички законодавци кажу да њена ниска вредност затвара радна места у Америци и доприноси огромном трговинском дефициту између две земље.

Иако је примарно усмерена ка Кини, новом мером кажњавале би се и друге земље које намерно снижавају вредност своје валуте.

"Широм света, валуте Јапана, Шведске и Швајцарске такође су релативно нереално ниске. То је глобални, а не само кинески проблем".

Економиста у америчком Институту за економску политику, Роберт Скот, каже да ипак не очекује неки дугорочни утицај оваквог закона.

"Не верујем да ће он значајније утицати на укупне америчко-кинеске односе. Мислим да би друге земље могле да копирају Сједињене Државе, али то ни у ком случају неће довести до глобалног економског рата," каже Скот.

Али други економисти се не слажу, као Динг Жиђе, са Универзитета за међународни бизнис и економију, у Пекингу.

"То ће бацити сенку на кинеско-америчку и на светску трговину. У ствари, питање вредности валута је мач који прети и кинеско-америчкој трговини и трговини у глобалном контексту, због чега би се требало забринути", каже Динг.

Америчка привредна комора у Кини противи се том нацрту и каже да би он погоршао трговински дефицит и вероватно преместио део кинеске производње у земље са још јефтинијом радном снагом.

Да би постао закон, поменути нацрт морао би да буде усвојен и у Сенату и потписан од стране председника Обаме. Чланови Сената гласаће о том предлогу тек после избора, који се одржавају у новембру.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер