среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина: Милион званичника кажњено због корупције у последње 3 године
Хроника

Кина: Милион званичника кажњено због корупције у последње 3 године

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. октобар 2016.

Пекинг - Кина је казнила више од милион званичника због корупције у последње три године, саопштила је кинеска влада.

Како је пренео ББЦ, још 409 особа за које се наводи да су били у бекству, ухапшено је ове године у иностранству.

Ови подаци су објављени уочи почетка Шестог пленума Комунистичке партије Кине који би, према оцени АФП, могоа да промени ток кинеске историје и учврстити Сји Ђинпинга на власти. 

На састанку у ексклузивном хотелу Ђингсји, далеко од очују јавности, окупиће се готово 400 највиших функционера партије који ће у наредна четири дана разговарати о променама у начину управљања партијом с акцентом на питању "партијске дисциплине," пренела је државна кинеска новинска агенција Синхуа. 

Шести пленум се одржава у тренутку када се КП Кине, која јима више од 88 милиона чланова суочава са периодом "тектонских промена". 

Од доласка на чело партије 2012 године, генерални секретар Сји Ђинпинг је покушавао да наметне своју вољу и преузме контролу над више полуга власти него што је имао иједан лидер од Мао Цедунга, наводи АФП. 

Његова кампања против корупције, срушила је организациону структуру парије и наизглед неуништиве бастионе власти попут бившег шефа безбедности Џу Јонгјанка заплашивши ниже рангиране бирокарате. 

Сји је описао партију као "магично оружје" које се може употребити за спровођење реформи неопходних да се постигне циље "великог подмлађивања" кинеске нације која се често описује као "кинески сан". 

Међутим покушаји да се зауздају "склеротична" државна предузећа која контролишу стратешке привредне секторе и представљају упоришта моћних политичара, наишла су на отпор интересних група. 

На Пленуму ће се, како се очекује, за позиције борити они који уживају Сјиеву подршку са онима којима сметају кампања против корупције и евентулна будућа реформа економског сектора у државном власништву, додаје овај експерт.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер