четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина испоручује педесет борбених авиона Пакистану
Хроника

Кина испоручује педесет борбених авиона Пакистану

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. мај 2011.

ПЕКИНГ - Кина ће испоручити Пакистану додатних 50 борбених авиона договорено је током посете премијера Јусуфа Раза Гиланија Пекингу, потврдио је данас званичник пакистанског ваздухопловства.

Споразум је постигнут на крају четвородневне посете која се одликовала истицањем присних веза Пакистана и Кине, за разлику од повећане тензије Исламабада са Вашингтоном после убиства Осаме бин Ладена.

Говорећи под условом да му се не помиње име, пакистански званичник је потврдио договор о испоруци авиона ЈФ-17 вишеструке намене с једним млазним мотором, који су заједнички развили Кина и Пакистан. Он није навео детаље о цени нити рок испоруке, јавио је АП.

Познат у Кини као ФЦ-1 Сиаолонг, стручњаци кажу да је овај авион понуђен за извоз по релативно ниској цени од око 15 милиона долара и тако постао примамљива замена за већ застареле летилице - руски МиГ-21 и амерички Нортроп Ф-5 Тајгер.

За сада није било званичне потврде ових навода. Програм ЈФ-17 „Тандер” започет је још 1999. и има за циљ смањење пакистанске зависности од западних компанија у авијацији.

Пакистан је првобитно наручио 150 ЈФ-17 с могућношћу повећања на 250 авиона. Данас поменутих 50 „Тандера” су вероватно део те веће поруџбине.

Војна сарадња је главни аспект односа који Пакистан и Кина обично оцењују „пријатељством за сва времена”, а што је ових дана у више наврата истицао и премијер Гилани.

Током посете Кини Гилани се састао са највишим кинеским функционерима и присуствовао потписивању три споразума, о економској и технолошкој сарадњи, банкарству и сарадњи у рударству.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер