петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина: Депортован шведски активиста за људска права под оптужбом да је подривао државну безбедност
Хроника

Кина: Депортован шведски активиста за људска права под оптужбом да је подривао државну безбедност

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. јануар 2016.

 Шведски активиста за људска права, који је ухапшен раније овог месеца у Кини под оптужбом да је подривао државну безбедност, пуштен је на слободу и депортован.

Министарка иностраних послова Шведске Маргот Валстром је у саопштењу поздравила ослобађање 35-годишњег Петера Далина, суоснивача Кинеске групе за хитно деловање, која је пружала тренинг и подршку кинеским адвокатима за заштиту људских права.

Истраживач организације Амнести Интернешнал, Вилијем Ни изјавио је да је ослобађање Петера Далина добра вест али да не оправдава потезе Кине.

“Добро је да је могао да оде кући и да се врати у Шведску. Међутим, чињеница да је био приморан да призна, у телевизијском преносу на државној телевизији, док је био у тајном затвору, је једноставно лош знак за људска права. Заправо, то ће имати застрашујући ефекат на цивилно друштво и могло би да буде знак да ће у нацрту закона о невладиним организацијама, значити да ће влада можда желети да третира стране невладине организације на исти начин као што је третирала случај Петера Далина.”

Далин је ухапшен 3. јануара док се припремао да напусти Пекинг и није виђен све до прошле недеље када је приказан снимак државне телевизије Си Си Ти Ви на којем он признаје кривицу за оптужбе. Кина је започела распрострањено гушење слободе адвоката за заштиту људских права у земљи од како је председник Ши Ђинпинг ступио на дужност 2012. године. Многи од ухапшених су пред телевизијским камерама признали кривицу, што је пракса за коју активисти за људска права кажу да је очигледно присилна.

У међувремену, други шведски држављанин кинеског порекла, издавач Гуи Минхаи, и даље се налази у затвору у Кини. Издавач из Хонг Конга нестао је крајем прошле године у Тајланду, пре него што се поново појавио на кинеској државној телевизији прошле недеље, када је изјавио да се добровољно предао кинеским властима под деценијама старим оптужбама за вожњу у пијаном стању.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер