четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > КиМ: Код Истока каменовани аутобуси с православним верницима из Београда, нема повређених; Харадинај, Тачи и Ђурић осудили напад; Краснићи: Нападаче треба тражити у Београду, не на Косову
Хроника

КиМ: Код Истока каменовани аутобуси с православним верницима из Београда, нема повређених; Харадинај, Тачи и Ђурић осудили напад; Краснићи: Нападаче треба тражити у Београду, не на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. октобар 2018.

Два аутобуса са верницима из Београда каменована су јуче код градића Исток у Метохији након посете цркви Богородице хвостанске.

Како преноси радио Контакт плус, група Албанаца је поставила препреке и сачекала да се верници врате после помена који је на остацима храма служио отац Небојша из Истока. У нападу није било повређених.

Портпарол косовске полиције за регион Пећ Џеват Ибрај, у телефонској изјави за РТК2 потврдио је ову вест.

"Око 15:50 у селу Студеница догодио се случај, који је оцењен као оштећење имовине, упркос свим мерама које је полиција предузела. Аутобусе групе од 170 лица српске националности који су дошли у село Студеница, за сада непознате особе, гађале су и оштетиле прозоре на њима. Полиција је предузела све потребне мере како би пронашла починиоце, са овим случајем упознат је и јавни тужилац", рекао је Ибрај.

Канцеларија за КиМ: Напад упозорење шта би се десило светињама без заштите

Директор Канцеларије Владе Србије за Косово Марко Ђурић је изјавио да нико није повређен у два аутобуса с православним верницима, каменована током посете српским манастирима у Метохији.

"Албански екстремисти данас су на Косову и Метохији још једном показали колико им је страна верска толеранција и колико презиру и хришћанску прошлост наше јужне покрајине и споменике српске православне баштине", оценио је Ђурић, пренела је његова канцеларија.

Ђурић је оценио да је напад упозорење каква би судбина задесила српске светиње на Косову и Метохији уколико би остале без заштите.

"Косово и Метохија су постали лонац у којем се кувају сви облици мржње и екстремизма, и пред тиме се више не могу и не смеју затварати очи", оценио је Ђурић.

Ђурић је уз то позвао међународну заједницу да "најозбиљније реагује" јер "то није само напад на ходочаснике, већ и на симболе заједничке европске хришћанске традиције и европске вредности".

"Европа не сме остати нема и пасивна пред експанзијом екстремизма и верског радикализма на Косову и Метохији, јер то је пошаст која не познаје границе и сутра би могла запретити и престоницама европских држава", упозорио је Ђурић.

Он је додао да је то и "аргумент против милитаризације косовско-метохијских Албанаца", јер сматра да "друштво у којем се стимулише или барем не санкционише верско насиље не сме имати војне снаге", пошто се те снаге "сасвим сигурно неће ставити у службу мира и безбедности грађана, без обзира на њихово верско и национално опредељење".

Харадинај: Напад је за сваку осуду

Огласио се и косовски премијер Рамуш Харадинај преко своје Фејсбук странице.

"Напад у Истоку на два аутобуса са српским ходочасницима који су посетили верски храм, неприхватљив је и за осуду, без обзира на починиоце или мотиве. Косово и његове институције су посвећене миру и стабилности, а какав год напад на грађане (да се догоди), напад је на заједничке европске вредности, и као такав штети нашој републици! Тражим од органа закона да се нападачи открију и изведу пред лице правде", написао је Харадинај.

Тачи осудио напад на Србе код Истока

Косовски председник Хашим Тачи осудио је напад на српске ходочаснике који се догодио у недељу у близини Истока надомак Пећи.

"У нашем друштву и нашој земљи, без дискриминације, сви уживају право на слободу кретања и изражавање религије и верских права", написао је Тачи на свом профилу на Фацебоок профилу.

Косовски председник је рекао да они који не поштују ова права и нарушавају међунационалну хармонију углавном штете држави Косово.

"Позивам службенике за спровођење закона да доведу починиоце овог ружног напада пред лице правде"- поручио је Тачи.

Краснићи: Нападаче треба тражити у Београду, не на Косову

Нападаче на српске вернике код Истока "треба тражити у Београду а не на Косову". То је рекао бивши председник Скупштине Косова и председник Националног савета Социјалдемократске иницијативе Јакуп Краснићи.

"Они који на Косово долазе логиком српске шовинистичке митологије, логиком српских медија који свакодневно шире мржњу према Албанцима уопште и онима на Косову посебно, нису верници. Не могу на Косово да долазе верници логиком шовинистичке митологије Српске православне цркве", написао је Краснићи на свом налогу на Фејсбуку. 

Краснићи је рекао да је Србија током једног века више пута на Косову "посејала геноцид", а да је врхунац свега био период од 1990. до 1999. године и додао да се од те политике ни данас нису дистанцирали највиши руководиоци Србије. 

"У последњем говору на Косову председнику Србије је било жао што није остварена политика (Слободана) Милошевића. Ниједан знак жаљења за српску политику геноцида на Косову. Ни други српски званичници се не разликују од првог човека Србије", написао је Краснићи.

Он је оценио да само у Београду може бити створена клима за миран долазак верника на Косово.

"Тамо не само да није створена та клима, већ се свакодневно ствара клима мржње. Зато нападаче на српске вернике тражите, имате и наћи ћете их само у Београду", написао је Краснићи.

(Агенције – Н1 - Радио Контакт плус)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер