четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ким Џонг Ун стигао у Сингапур и сусрео се са министром спољних послова Вијетнама - сусрет са Трампом планиран за уторак
Хроника

Ким Џонг Ун стигао у Сингапур и сусрео се са министром спољних послова Вијетнама - сусрет са Трампом планиран за уторак

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. јун 2018.

 Лидер Северне Кореје Ким Џонг Ун допутовао је у Сингапур уочи једног од најишчекиванијих самита у новијој светској историји, будући да би већ у уторак требало да се састане са америчким председником Доналдом Трампом, што би био велики корак ка превазилажењу тензија због нуклеарног арсенала Пјонгјанга.

Кимов авион је слетео по подне по локалном времену на аеродром, а мере безбедности су биле знатно појачане. Сингапур је објавио фотографију на којој се види како се Ким рукује с министром спољних послова Вивијаном Балакришнаном. Велика лимузина са севернокорејском заставом окружена црним аутомобилима са затамњеним стаклима прошла је кроз град ка хотелу Сент Реџис, где је једном приликом одсео и кинески председник Си Ђинпинг.

Америчка делегација је у Сингапур кренула из Канаде, где је одржан самит Г-7, а како се наводи, за сутра је најављен сусрет лидера САД са сингапурским премијером Лијем Сјенлунгом. Трамп је у авиобазу Паја Лебар слетео у 20.21 сат по локалном времену, а с њим су допутовали и државни секретар САД Мајк Помпео, саветник за националну безбедност Џон Болтон, шеф особља Беле куће Џон Кели и портпаролка Беле куће Сара Сендерс. За њих су резервисане собе у Шангри-ла хотелу, саопштено је из Беле куће.

Окосницу самита у Сингапуру чиниће питања нуклеарног оружја Северне Кореје и мира на Корејском полуострву. Северна Кореја је деценијама развијала нуклеарно оружје, што је кулминирало 2017. Осим тога, Пјонгјанг је тестирао ракете које имају домет до територије САД. Ракетно тестирање је извршено усред кампање „огромног притиска“ коју су предводиле САД, које су пооштриле санкције Северној Кореји и повећале могућност војног деловања.

У новогодишњем обраћању нацији Ким је рекао да је његова земља завршила развој свог нуклеарног програма, те ће се усредсредити на економски развој, указујући на могућност састанка с представницима Јужне Кореје. Након низа остварених контаката између две Кореје, јужнокорејски званичници су пренели Трампу у марту да ће Ким бити вољан да се састане с њим очи у очи. Сутрашњи самит ће бити одржан након вишенедељних дискусија, које су у појединим тренуцима биле набијене изузетним тензијама, па је сусрет чак био накратко отказан, пошто су поједине поруке америчких саветника разљутиле Пјонгјанг. Двојица лидера су пре тога годину и по дана размењивали жучну реторику, која је неретко била и увредљива, а било је чак и претњи ратом.

САД желе да се Северна Кореја неповратно одрекне нуклеарног оружја тако да се то може проверити на међународном нивоу. Међутим, како указују агенције, то не значи да САД очекују да коначан споразум о томе буде постигнут у Сингапуру. Трамп је рекао да је ту заправо реч о „упознавању са ситуацијом“, додавши да „ће то бити процес“. Поједини аналитичари тврде да је Ким већ извојевао победу самим тим што је добио прилику да се састане с најмоћнијим лидером на свету. Они такође постављају питање зашто би одустао од нуклеарног арсенала након толико напора да се он произведе. Поједини тврде да Ким то никада неће учинити ако се и сви остали на Корејском полуострву не разоружају, укључујући САД. Међутим, Ким је рекао да жели да се усредсреди на економски развој Северне Кореје, те жели укидање санкција и међународне инвестиције. Питање које се поставља јесте какве је уступке спреман да направи и да ли ће се држати својих обећања, будући да су и његови претходници говорили да ће се одрећи нуклеарног оружја.

Како подсећају агенције, Трамп је наговестио да би у Сингапуру могао да буде потписан споразум о званичном окончању Корејског рата, који је завршен примирјем 1953, што ће, како је лидер САД рекао, „бити лакши део“. Трамп је такође рекао да ако помисли да се ствари одвијају лоше, напустиће састанак, али да ако ствари буду ишле добро, Ким би могао да добије позив да посети Белу кућу.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер