петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Килкс.ба: Зоран Милановић и данас релативизирао геноцид у Сребреници
Хроника

Килкс.ба: Зоран Милановић и данас релативизирао геноцид у Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. септембар 2022.

Предсједник Хрватске Зоран Милановић након што је недавно у јавност процурила информација да је током вечере на процесу Брдо-Бријуни негирао геноцид у Сребреници, умјесто да се извине, наставио је у истом тону.

Током данашње бербе грожђа организираној за шефове дипломатских мисија и међународних организација акредитираних у Хрватској - "Дипломатска берба", кратко је коментарисао и наводе о његовим изјавама из Словеније.

Иако су раније из његовог уреда на Пантовчаку демантовали да је изјавио спорне изјаве у којима се негира геноцид у Сребреници, сам Милановић то овај пут није учинио.

Умјесто тога, наставио је са релативизацијом међународно доказаног и судским пресудама потврђеног геноцида у Сребреници, којим је за неколико дана на свиреп начин убијено више од 8.000 људи.

"Имам потребу говорити о томе шта је геноцид и шта треба бити геноцид и гдје је граница, јер запамтимо то је политичка метрика. Дакле, политичка је метрика шта је геноцид. То је у једном тренутку група људи одредила, а друга група људи пресудила. То није природни закон. Падање кише можемо објаснити свим физикалним и хемијским параметрима", навео је Милановић.

У наставку је додао да "нема табуа".

"Мотиве за геноцид, шта је у ствари, то је ствар разговора. Зато нема табуа. Не смије бити 'светих крава' осим темељне људске способности које сам показао низ пута, па и одласком у Сребреницу првом приликом као премијер", додао је хрватски предсједник.

Питање за Милановића би било, да ли је су онда и људска права политичка метрика. Јер је некада сјела нека група људи и одредила шта су то људска права. Наравно, Милановић свјесно занемарује да нису Бошњаци ти који су сјели и одредили шта је геноцид и да ли се у Сребреници догодио геноцид. То су урадиле међународне судске инстанце, које би предсједник једне државе из ЕУ требао поштовати.

На крају је закључио да га зулумчаре и да мора пазити на сваку ријеч коју кажем и објашњавати сваку ријеч коју каже.

"Тиме понижавам и државу и народ који представљам. Нека свако из тога извуче закључак, а онима који се усуђују разговоре са кафе на службеном ручку гдје је већ усвојена свака декларација, то су људи који нису достојни не мог коментара, него да сједе са мном за столом. Како ствари стоје, више и неће", закључио је Милановић.

(Кликс.ба)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер