петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кикинда: У организацији руске фондације "Наслеђе", "Наше Србије" и СПЦ обновљено гробље "белих" Руса досељених после Октобарске револуције
Хроника

Кикинда: У организацији руске фондације "Наслеђе", "Наше Србије" и СПЦ обновљено гробље "белих" Руса досељених после Октобарске револуције

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. мај 2016.

 РУСКО гробље у Кикинди, због небриге друштва, скоро заборављено, од јуче је и званично на урбанистичкој мапи овог трада. У присуству митрополита тоболског и тјуменског Дмитрија и владике банатског Никанора, политичких представника двеју држава, бројних мештана, али и групе туриста из Русије, овај историјски тренутак обележен је откривањем споменика свима који су упокојени на том месту.

Обележје, пред којим је, у помен мртвима, јуче одржана литургија, дело је, иначе, младих руских архитеката Виктора Јупелева и Јевгенија Масловеца, који су за ову прилику дошли у Кикинду.

Др Леонид Петрович Решетников, директор Руског института за стратешка истраживања, у уводној беседи на овом меморијалном скупу рекао је да је обнова гробова његовим сународницима огроман плус и за Кикинду и за Србију у целости, у очима руског народа. Захвалио му се на лепим речима председник Скупштине града Кикинде др Милован Блажић, уз констатацију да је и овај догађај потврда нераскидиве, превенствено духовне, везе два братска народа, коју, нагласио је, никакве глобалистичке силе не могу раскинути.

- Међу почившима су и козаци, и генерали, и лекари, и научници, и просветари, и писци... Сви ти наши сународници, бежећи од зла, нашли су уточиште у држави Србији, коју су, као и, касније створену, Југославију, доживљавали као своју другу домовину. Уважавање и љубав били су обострани. Наша генерација дужна је да сачува успомену на њих - истакао је др Решетников.

Из густе шуме и изникло вечно почивалиште руских досељеника

Уређење вечног почивалишта неколико стотина руских емиграната, на север Баната пристиглих након крвавог грађанског рата у својој земљи, и постављање пригодног обележја на улазу у гробље, које је одмах уз пут према селу Наково, као и спомен-плоче на зграду локалне гимназије, у којој су умни досељеници стицали знање и предавали, у сарадњи с Градом Кикинда, покренуо је и финансирао "Српски код". Величанствену идеју да се од корова и заборава отргне ово гробље, коју су у међувремену подржала невладина српско-руска удружења, као и новоосноване партије са сличним, националним предзнаком, беспрекорно су, у веома кратком року, реализовали кикиндски комуналци. Јавно предузеће Кикинда убудуће ће бринути о овом гробљу, на којем је, иначе, пригодно обележје подигнуто и за припаднике Црвене армије изгинуле у борбама за ослобађање наше земље од нацистичке Немачке.

ЧИШЋЕЊЕ ТЕРЕНА

- МАЛО ко је од наших суграђана знао да су на овој парцели, ту, одмах иза Железничког православног гробља, под запуштеном шумом и густим шипражјем, земни остаци руских емиграната - објашњава Мирослава Обадић, у кикиндском комуналном предузећу задужена за информисање. - Пажљиво се приступило рашчишћавању терена, да се гробови не оштете. А потом су, за неколико дана, почели да се назиру обриси скоро истоветних камених споменика.

(Вечерње новости)

КИКИНДА - Споменик посвећен руској емиграцији која је у Кикинду избегла након Октобарске револуције откривен је на обновљеном руском гробљу.

Великом меморијалном скупу присуствовала је бројна руска делегација. Чинили су је црквени великодостојници, политичари и потомци руске емиграције која је уточиште пронашла у овом граду. Поред званичника локалне самоуправе, свештеника Епархије банатске и бројних Кикинђана, откривању споменика присуствовао је и амбасадор Белорусије Владимир Чушев.

Подизање споменика финансирала је руска фондација Наслеђе уз подршку организације Наша Србија, СПЦ и Митрополије тобољске и тјуменске.

- Дошли смо да обновимо сећање на Русе који су након бољшевичког терора морали да напусте своју земљу и дођу овде. Топло су примљени, а Југославија је за њих постала друга отаџбина - рекао је генерал Леонид Петрович.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер