Početna strana > Hronika > Kijev za suverenitet Moldavije, poseban status Pridnjestrovlju
Hronika

Kijev za suverenitet Moldavije, poseban status Pridnjestrovlju

PDF Štampa El. pošta
utorak, 16. novembar 2010.

KIJEV – Pitanje Pridnjestrovlja treba rešiti mirnim putem uz očuvanje suvereniteta i teritorijalne celovitosti Moldavije, uz davanje posebnog pravnog statusa toj otcepljenoj moldavskoj oblasti, izjavio je danas šef ukrajinske diplomatije Konstantin Griščenko.

Griščenko je na susretu sa učesnicima konsultacija o rešavanje pitanja Pridnjestrovlja u okviru grupe „5+2“ (Moldavija i Pridnjestrovlje, posrednici Rusija, Ukrajina i OEBS, i posmatrači SAD i Evropska unija) rekao da će Ukrajina kao garant i posrednik ulagati sve napore radi rešavanja tog pitanja isključivo mirnim sredstvima, saopštilo je ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova.

Takođe, kako je navedeno, potrebno je sačuvati suverenitet i teritorijalni integritet Republike Moldavije a Pridnjestrovlju dati poseban pravni status.

Uoči konsultacija u Kijevu, specijalni predstavnik EU za Moldaviju Kalman Mižei izrazio je u intervjuu ruskom listu "Komersant“ očekivanje da će 2011. godina biti godina napretka u rešavanju konflikta, i rekao da je potrebno obnoviti pregovore bez ikakvih prethodnih uslovljavanja.

"Mi shvatamo da Pridnjestrovci očekuju jak status i podržavamo tu poziciju. U pitanjima u kojima Kišinjev traži centralizaciju, treba da argumentuje zašto je to važno za jedinstvo države. A pridnjestrovska strana treba da argumentuje sve svoje zahteve: zašto im je u ovom ili onom pitanju potrebna autonomija, puna ili delimična, rekao je Mižei.

Na pitanje koliko široka treba da bude ekonomska autonomija otcepljene oblasti, Mižei je rekao "maksimalna u okvirima jedinstvene države.

"Naravno, država je država kada ima integrisani carinski sistem. Međutim, ako za Tiraspolj bude važno da pridnjestrovski deo granice sa Ukrajinom kontrolišu pridnjestrovski carinici, o tome se može pregovarati“, rekao je predstavnik EU.

Na pitanje da li je uveren da napori za reintegraciju odražavaju želju stanovnika Pridnjestrovlja, Mižei je rekao da je, "naravno, moguće razumeti želje stanovništva.

"Međutim, postoji međunarodno pravo i pridnjestrovski problem rešavaćemo u jasnom skladu sa njim. Ukoliko se ne bismo pridržavali tog pravila, u svetu bi bilo neuporedivo više konflikata, rekao je on.

Nepriznata republika proglašena je 2. septembra 1990. godine na levoj obali Dnjestra. Pet oblasti Moldavije proglasilo je formiranje pridnjestrovske savezne republike u sastavu tadašnjeg SSSR-a, a potom stvaranje nezavisne "Pridnjestrovske Moldavske Republike" sa centrom u Tiraspolju.

Pregovori o regulisanju konflikta vode se od 1993. godine, a u Pridnjestrovlju su raspoređene mirovne snage sa 402 ruska, 492 pridnjestrovska i 355 moldavska vojnika, kao i 10 vojnih posmatrača Ukrajine.

Pregovarački proces prekinut je februara 2006. godine, a periodično se održavaju neformalne konsultacije grupe ‑5+2.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner