четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кетрин Ештон Борису Тадићу и Хашиму Тачију предложила дијалог
Хроника

Кетрин Ештон Борису Тадићу и Хашиму Тачију предложила дијалог

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. јул 2010.

Висока представница Европске уније Кетрин Ештон је у телефонском разговору српском председнику Борису Тадићу и косовском премијеру Хашиму Тачију пренела спремност ЕУ да помогне дијалог Београда и Приштине у новој фази насталој после мишљења Међународног суда правде о Косову.

Европски дипломатски извори су агенцији Бета рекли да Тадић и Тачи "још нису примакли до прихватања преговора, али нису ни ставили до знања да одбијају добре услуге ЕУ".

Висока представница за спољну и безбедносну политику ЕУ синоћ је Тадићу и Тачију пренела да су се о саопштење ЕУ после објављеног "мишљења" МСП усагласиле свих 27 чланица Уније. 

Шефови дипломатија Европске уније ће у понедељак у Бриселу размотрити какве закључке треба извући из саветодавног мишљења МСП и какви ће бити "даљи кораци Косова ка ЕУ". 

То су данас саопштили званичници Савета министара ЕУ и Европске комисије, рекавши да ће министри иностраних послова ЕУ "расправљати о даљем путу напред и подвући да мишљење (МСП) отвара нову фазу и да се сад треба усредсредити на будућност".

Министри европске двадесетседморице ће, што је наглашено и у синоћњем од свих чланица ЕУ усаглашеном саопштењу, "истаћи спремност ЕУ да помогне дијалог Приштине и Београда".

"Тај дијалог би морао да поспеши сарадњу, оствари напредак на путу у Европу и побољша живот људи".

Али то, објаснили су извори у Бриселу, морају прихватити обе стране.

На питање новинара да ли испољено јединство свих чланица ЕУ приликом усвајања саопштења о мишљењу МСП значи да би се сад могло ићи и на очекивање да независност Косова призна и пет чланица Уније које то засад не прихватају, званичници у Бриселу су рекли да је признавање независности искључиво ствар суверених држава.

Али су истакли да јесте значајно што је постигнута једногласност свих чланица око реаговања на мишљење МСП-а о независности Косова.

Замољени да кажу да ли би дијалог, за који своје "добре услуге" нуди ЕУ, значио и да то може водити признавању граница, функционери у Савету министара ЕУ и Европској комисији су узвратили да је "потпуно јасно саопштење ЕУ о мишљењу МСП-а" о косовској независности.

"Европска унија", како је подвучено, "жели да подстакне сарадњу, спремна је да помогне дијалог, али то треба да прихвате и две стране", Приштина и Београд.

Новинари су запитали како би и на којој основи могао почети тај дијалог кад званичници у Приштини кажу да с Београдом могу разговарати само као сусед и независна држава, а шеф српске дипломатије Вук Јеремић наглашава да је мишљење МСП-а само техничко и да ће политичку одлуку о Косову тек донети Генерална скупштина УН.

Европски званичници су одговорили да се новонастала ситуација види као "нова прилика за нове кораке", истакавши да је у интересу обе стране да се иде на дијалог у функцији европске перспективе.

"А кад Генерална скупштина УН, која је различити форум, буде разматрала питање независности Косова, онда ће се и ЕУ тиме поново позабавити", наведено је.

Шефови европских дипломатија ће у понедељак у целини размотрити развој на западном Балкану и подвући "недвосмислену преданост европској перспективи западног Балкана".

На заседању ће бити размењено мишљење о приликама у Босни и Херцеговини.

"Биће указано на нужност да се поново покрене замајац промена у БиХ после тамошњих октобарских избора", наводи се у припремном документу састанка министара ЕУ.

И наглашава да "присуство ЕУ (у БиХ) мора бити снажније, уз коришћење перпективе уласка у ЕУ као покретачке снаге промена".

(Бета) 

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер