Početna strana > Hronika > Kenet Libertal: Bez rešenja valutnog spora, štampanje dolara potkopalo samit G20
Hronika

Kenet Libertal: Bez rešenja valutnog spora, štampanje dolara potkopalo samit G20

PDF Štampa El. pošta
utorak, 16. novembar 2010.


Uprkos osmesima pred kamerama posle samita Grupe 20, u Seulu, duboke podele nisu prevaziđene.

Posle dvodnevnih razgovora, lideri najvećih svetskih ekonomija jedva su uspeli da iscede mlaka obećanja da će se boriti protiv protekcionizma i pozabaviti se nesrazmerama u trgovini. Ali Kenet Libertal iz Instituta Brukigs, kaže da nema brzih rešenja.

"Morali bismo da se posebno potrudimo na principijelnim sporazumima, a ne na brzim rešenjima. Trebalo bi da se dogovorimo oko principa koji zahtevaju žrtve od svih krupnih aktera", rekao je Libertal.

Libertal kaže da je američka odluka o upumpavanju milijardi dolara u državne obveznice doprinela slabim rezultatima seulskog samita. Kina, Nemačka i druge zemlje kažu da će ta akcija preplaviti svetska tržišta jeftinim dolarima, pojačavajući američki izvoz uz istovremeno povećanje vrednosti drugih valuta.

"Ta akcija, koja ima domaće ciljeve, izazvaće međunarodne posledice i na neki način predstavljati drugu krajnost u odnosu na ono što Kina radi već godinama, dok će istovremeno smanjiti naš moralni ugled", kaže Libertal.

Zbog toga, drugi lideri G20 nisu prihvatili da bi Kina trebalo da poveća vrednost juana. Umesto toga, uputili su mlak poziv svim zemljama da se uzdrže od veštačkih devalvacija. Vašington tvrdi da Peking namerno održava juan jeftinim da bi kineska roba bila jeftinija, dok Kina insistira da povećanje vrednosti juana mora da bude postepeno.

Analitičarka kompanije Brejkingnjuz, Vei Gu, smatra da je pritisak trebalo da bude blaži.

"Kini je znatno lakše da se odupre samo američkom pritisku nego da kaže spremni smo da ignorišemo 19 zemalja", smatra Gu.

Uprkos slabim rezultatima samita, ekonomista Kolin Bradford iz Centra za međunarodnu inovaciju upravljanja kaže da je on važan kao svetski forum za diskusije.

"Svi to prate i postepeno shvataju interaktivnu prirodu svetske ekonomije - odnosno kako politike utiču međusobno. Uvek saznamo nešto o drugima što pre nismo znali", kaže Bradford.

Svetski lideri već se spremaju za sledeći samit čiji domaćin će biti Nikola Sarkozi.

"Važno je da se složimo oko mehanizma za praćenje ovih nesrazmera. Samit u Seulu poverio je Francuskoj da sastavi taj mehanizam", rekao je Sarkozi.

Predsednik Barak Obama napustio je Seul ne uspevši da osigura ni sporazum o slobodnoj trgovini sa Južnom Korejom. Svoju desetodnevnu turneju po Aziji završava dvodnevnim razgovorima na Azijsko-pacifičkom ekonomskom samitu u Japanu.

(VOA)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner