четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Казахстан: Хиљаде демонстраната широм земље простестује против поскупљења гаса од 100 одсто; У Алма Ати полиција употребила шок бомбе и сузавац против демонстраната, уведено ванредно стање
Хроника

Казахстан: Хиљаде демонстраната широм земље простестује против поскупљења гаса од 100 одсто; У Алма Ати полиција употребила шок бомбе и сузавац против демонстраната, уведено ванредно стање

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. јануар 2022.

Хиљаде демонстраната широм Казахстана већ три дана заредом простестују против поскупљења гаса од 100 одсто, тачније против укидања ограничења цене горива. Како су протести постали насилни — једна група је покушала да упадне у канцеларију градоначелника у највећем граду у држави. На централном тргу у Алма Ати, престоници Казахстана, полиција је употребила шок бомбе и сузавац на демонстранте

Протести против наглог поскупљења течног нафтног гаса, који многи Казахстанци користе као гориво, почели су 2. јануара у граду Жанаозен на уљем-богатом западу државе, где је 2011. године током протеста нафтних радника, који су захтевали боље плате и радне услове, убијено 16 особа.

Казахстанска полиција до сада је привела најмање 20 демонстраната а, како пише Ал Џазира, постоје пријаве да су власти у неким областима искључиле интернет, блокирале сајтове за вести и притвориле новинаре који су извештавали са протеста, укључујући новинара казахстанског сервиса Радио Слободна Европа Дархана Умирбекова.

Демонстранти су првенствено захтевали да се цена течног нафтног гаса преполови и врати на ниво на ком је била прошле године у ово време, што се данас заправо и догодило: Цена гаса враћена је на старо.

Међутим, како су се протести брзо прошили и на друге градове, проширили су се и захтеви протестаната, који сада укључују и смену власти.

"Влада неће пасти, али желимо узајамно поверење и дијалог, а не сукоб“, казао је у видео поруци председник Казахстана Касим Жомарт Токајев, упозоривши грађане да су позиви на нападе на владине и војне објекте нелегални.

Протести, који су почели за викенд, данас су постали и насилни. Једна група демонстраната пробала је да упадне у канцеларије градоначелника највећег града у Казахстану а дошло је и до више сукоба са полицијом, као и паљења многих аутомобила.

Сукоби полиције и демонстраната у престоници Казахстана: Бачене шок бомбе

На централном тргу у Алма Ати, престоници Казахстана, полиција је употребила шок бомбе и сузавац на демонстранте. Председник Касим Жомарт Токајев позвао народ на „мудрост“.

Како јавља дописник Спутњика са лица места, полиција је употребила специјална средства против демонстраната и потиснула их са трга.

У граду је уведено ванредно стање.

Нешто раније, председник републике Касим Жомарт Токајев обратио се нацији због таласа протеста који су првих дана нове године запљуснули Казахстан услед наглог раста цена гаса.

Председник је позвао „народ на мудрост“ и да „не подлежу провокацијама“.

"Позиви да се нападају цивилни и војни објекти су противзаконити “, рекао је Токајев. Према речима Токајева, на карту је стављено благостање Казахстанаца и место државе у савременом свету.

"Све легитимне молбе и захтеви са ваше стране биће пажљиво размотрени, донеће се одговарајуће одлуке. Сутра ће бити одржан радни састанак о свим овим питањима", закључио је председник.

У највећим градовима у Казахстану не раде месинџери и друштвене мреже. Мобилни оператери су потврдили да су везе лоше, али наводе да то нема никакве везе са протестима.

Почетком године становници градова Жангаозен и Актау, који се налазе у Мангистауској области на западу земље где се експлоатише нафта, изашли су на протесте због двоструког повећања цена течног нафтног гаса. Како је саопштило Министарство енергетике Казахстана, од 1. јануара цене се формирају на берзама на основу понуде и потражње. Токајев је наложио да се формира комисија која је анализирати ситуацију.

(Спутњик, Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер