четвртак, 18. април 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Катар: У првом мечу другог кола Г групе Светског првенства репрезентација Србије освојила само један бод, одигравши са Камеруном нерешено 3:3

понедељак, 28. новембар 2022.

Дуел са мноштвом преокрета, Камерунци повели, Орлови преокренули на 3:1, па дозволили Африканцима да изједначе за три минута за коначних - 3:3.

Србија је освојила бод против Камеруна у првом мечу другог кола Г групе Светског првенства у Катару. Орлови су на тај начин остали у игри за пласман у осмину финала, а о својој судбини одлучиваће у дуелу против Швајцарске, у последњем колу (петак, 20 часова).

Могло је и морало је много боље. У појединим тренуцима меча Орлови су били на изузетно високом нивоу, у неким другим правили су почетничке грешке, на крају чини се праведан реми. Ипак, остаје жал за победом, с обзиром на то да је после гола Митровића, у најлепшој акцији досадашњег тока Мондијала, Србија у 53. минуту имала предност од 3:1…

Ипак, испливале су потом и слабости у тиму Драгана Стојковића Пиксија на површину, посебно у одбрамбеној линији, као и опасност коју изискује игра са три штопера у последњој линији. Две неуспеле офсајд замке скупо су коштале Србију, у 63. минуту Абубакар је био егзекутор, три минута касније асистент за изједначујући погодак Чупо-Мотинга.

Стресно је било прво полувреме. Од старта меча. Већ после неколико секунди на земљи је остао са болном гримасом Александар Митровић, заледио је у том тренутку најбољи стрелац у историји Орлова срца навијача Србије. Срећом, придигао се после указане лекарске помоћи и врати на терен.

У наредним минутима меча видели смо да се много тога врти управо око стартног центарфора српске селекције. И јединог у овом дуелу, с обзиром на то да се селектор Драган Стојковић определио за формацију са једним нападачем.

Већ у шестом минуту Митровић је имао прву прилику, али је са 14 метара главом из тешке позиције шутирао преко гола другог голмана Камеруна, Епасија. Претходно је Онана, због сукоба са селектором Ригобертом Сонгом, избачен из тима, уједно и са Мондијала.

Митровић је имао још бољу прилику пет минута касније, сјајно се дриблингом ослободио чувара у противничком шеснаестерцу и искоса са десне стране шутирао, погодио је стативу. У 17. минуту још боља прилика за нападача Фулама, после конфузије у одбрани Камеруна лопта се одбила до Митровића, који је неометан са седам метара шутирао и прошио читав гол!

Недуго потом Камерунци су први пут запретили, али је Вања Милинковић-Савић одбранио ударац Кундеа са ивице шеснаестерца. Ослободили су се притиска Африканци, а у 29. минуту дошли су и до вођства. Најпре су им Орлови “поклонили” корнер, после убацивања из угла Нкулу је главом проследио лопту на другу стативу, где је усамљени Кастелето лако убацио у небрањену мрежу – 0:1.

Примљени гол је наравно утицао на игру српске селекције, која је пала у тим моментима. Имали су додуше Орлови иницијативу, углавном јалову, без конкретних прилика. Али, зато је шансу имао Камерун, после грешке Лукића на својој половини, севнула је контра преко Кундеа, али је Вања његов ударац са 16 метара одбранио.

Кад су већ то преживели, Орлови су дошли до даха. И у надокнади до изједначења, потом и преокрета. Најпре је у првом минуту надокнаде Тадић маестрално убацио лопту из слободног ударца, а Павловић је после небеског скока главом захватио лопту и савладао Епасија – 1:1.

Дало је то крила Орловима, који су само два минута касније постигли други погодак. После неопрезности у одбрани Камеруна Србија је имала одличну акцију, у чијем финишу је Живковић додао лопту до Сергеја Милинковић-Савића, а овај је изузетно прецизним ударцем са 17 метара донео неописиво славље бројним српским навијачима на трибинама – 2:1.

Није прошло много времена у наставку, а Србија је постигла и трећи погодак. Била је то акција српске селекције из уџбеника! Тадић је узео лопту на половини ривала, проследио је до Митровића, овај је на левој страни уочио Костића, првотимац Јувентуса је вратио до Сергеја, који је одложио на десној страни Живковићу, овај је „заломио“ чувара и поново пронашао Митровића, који је лако убацио лопту у противничку мрежу – 3:1.

Прерано су ипак Орлови почели да славе. Сонг је извршио измену, у игру увео Абубакара, а испоставило се да је то био сјајан потез. Камерунци су, немајући шта да изгубе, напали и то им се брзо исплатило. Управо је Абубакар у у 63. минуту после додадавања Кастелета остао усамљен, искористио је то и лобовао истрчалог Вању Милинковић-Савића – 3:2.

Нису се Африканци на томе зауставили, распала се у тим моментима одбрана Србије, Абубакар је послао лопту ка Чупо-Мотингу, који је избегао офсајд замку, изашао сам испред голмана Србије и прецизним ударцем га савладао за шокантно изједначење – 3:3.

Крај меча, Србија - Камерун 3:3

90' Играће се још 6 минута на "Ел Џанубу"

89' Митровић пропушта још једну прилику

Још један добар напад "орлова" у финишу меча, Митровић шутира поред гола.

78' Трострука измена у тиму Србије

Уместо Живковића, Сергеја и Вељковића у игри су Немања Радоњић, Марко Грујић и Срђан Бабић.

77' Добар напад Србије, нема гола - 3:3

Имали су "орлови" прилику да дођу до новог вођства, али Епаси брани ударац Митровића.

66' ГОЛ! Камерун долази до изједначења 3:3!

Само три минута било је потребно Камеруну да дође до изједначења - 3:3, стрелац је Чупо-Мотинг.

63' ГОЛ! Абубакар смањује на 3:2

Успео је Винсент Абубакар да постигне погодак и смањи на 3:2. Прво је гол поништен због офсајда, али је после прегледања ВАР снимка установљено да је погодак регуларан.

56' Стефан Митровић мења Павловића

Прва измена у тиму Србије - Страхиња Павловић због повреде мора ван игре, на терену је Стефан Митровић.

53' ГООООЛ! Митровић доноси предност Србији 3:1!

Прелепа акција "орлова" - Митровић, Костић, Сергеј и Живковић су комбиновали, на крају Митрогол убацује лопту у мрежу и Србија има великих 3:1!

46' Настављен је меч, Србија води 2:1

Полувреме, Србија води против Камеруна 2:1

Преокрет Србије у финишу првог дела утакмице - Камерун је повео преко Кастелета, али су Страхиња Павловић и Сергеј Милинковић-Савић донели преокрет у надокнади времена у првом полувремену.

45+3' ГООООЛ! Сергеј доноси преокрет Србији – 2:1!

Још један гол Србије у надокнади првог полувремена – прецизан ударац Сергеја Милинковића-Савића за вођство "орлова" од 2:1!

45+1' ГООООЛ! Павловић доноси изједначење Србији – 1:1!

Центаршут Тадића у погодак претвара Страхиња Павловић и доноси изједначење Србији – 1:1!

43' Нова прилика за Камерун

Грешку Лукића на средини терена покушао је да искористи Кунде, али је Вања Милинковић-Савић још једном на правом месту.

39' Шанса за Тадића, ипак офсајд

Први озбиљнији напад Србије после гола противника - Тадић се нашао у прилици, али и у офсајд позицији.

29' ГОЛ! Камерун долази до предности – 1:0!

Голом Кастелета, Камерун од 29. минута води са 1:0 и кажњава промашаје Србије.

24' Први жути картон на мечу за Нкулуа

Никола Нкулу добија жути картон због ударања Андрије Живковића.

19' Прети Камерун, Вања сигуран

Покушао је Кунде ударцем искоса са десне стране, али је Вања Милинковић-Савић на правом месту. Само корнер за противника.

17' Још једну велику прилику пропушта Митровић

Још једна велика прилика за Србију одлази у неповрат - Митровић се нашао у изгледној ситуацији после грешке одбране Камеруна, али лопта одлази тик поред стативе гола Епасија.

Велика штета...

11' Митровић погађа стативу!

Велика шанса за Србију - Митрогол је сам себи створио прилику, одлично шутирао, али је лопта завршила само на стативи гола Камеруна.

6' Први ударац Србије, Митровић непрецизан

Први озбиљнији напад "орлова" ударцем главом завршио је Митровић, али лопта одлази преко гола Камеруна.

1' Почео је меч на "Ел Џанубу"

Почео је меч, са центра су кренули "орлови".

Интонирају се химне Камеруна и Србије

После националних химни Камеруна и Србије, очекује се почетак меча.

Фудбалери Србије на загревању

Фудбалери Србије загревају се на терену стадиона Ел Џануб пред дуел са Камеруном.

Утакмицу на Ел Џанубу суди арбитар из Емирата

Дуел Србије и Камеруна игра се на стадиону Ел Џануб у Вакри, а главни судија меча је Мухамед Абдула Хасан из Уједињених Арапских Емирата.

Навијачи Србије и Камеруна пуне стадион Ел Џануб у Дохи

Фестивалска атмосфера испред стадиона Ел Џануб, који је пројектовала Захе Хадид. Стадион има капацитет 40.000 места и један је од најлепших објеката изграђених за Светско првенство у фудбалу.

Повратак Костића у стартну поставу Србије, Камерун без Онане

Филип Костић се опоравио од повреде и заузеће своје место уз леву аут линију у постави Србије. Још једну промену направио је Пикси у односу на меч са Бразилом – уместо Немање Гудеља играће његов имењак Максимовић.

Занимљиво је да у тиму Камеруна нема Андреа Онане, а према информацијама из Катара, голман Интера је одстрањен из тима због кршења дисциплине.

У првој постави Камеруна је и Брајан Мбеумо, који је привукао пажњу јавности због сличности са Леброном Џејмсом, најбољим кошаркашем данашњице.

Познати су састави тимова

Селектор Драган Стојковић Пикси изабрао је следећих 11 играча за дуел са Камеруном: В. Милинковић-Савић, Павловић, Вељковић, Миленковић, Костић, Живковић, Максимовић, Лукић, С. Милинковић-Савић, Тадић и Митровић.

Камерун утакмицу почиње у следећем саставу: Епаси, Фај, Кастелето, Нкулу, Толо, Ангиса, Кунде, Хонгла, Мбуемо, Екамби и Чупо-Мотинг.

Србија и Камерун отварају девети дан на Мундијалу

"Орлови" и "лавови" играју први меч дана на Светском првенству у Катару, а после тога следе сусрети: