среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Kаталонија: Карлес Пућдемон кандидат за председника владе; за председника парламента изабран Рожер Торент
Хроника

Kаталонија: Карлес Пућдемон кандидат за председника владе; за председника парламента изабран Рожер Торент

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. јануар 2018.

 Заједно за Каталонију и Каталонска републиканска левица, две формације које су прошли месец освојиле 66 од 135 места у каталонском парламенту, подржаће Карлеса Пућдемона за новог председника каталонске владе, саопштено је.

Данас се одржава прва седница каталонског парламента после превремених избора одржаних 21. децембра, након чега ће се гласати о новој влади. Присталице независности добили су већину места, баш као и на претходним изборима 2015. и настављају да инсистирају на именовању Пућдемона.

Карлес Пућдемон је у Белгији откад је 27. октобра у каталонском парламенту изгласано проглашење независне републике Каталоније, а шпанска влада сменила регионалну каталонску владу и расписала превремене изборе. Именовањем Пућдемона присталице независности, који имају 70 места у парламенту, наставили би континуитет прекинут увођењем ванредних мера из Мадрида.

Шпански премијер Маријано Рахој поручио је да ће централна влада наставити да управља каталонском администрацијом буде ли у надолазећим недељама Пућдемон именован за председника владе и жалиће се Уставном суду.

Рахој сматра „апсурдним“ да он из Брисела управља Каталонијом, покрајином на обали Средоземног мора са 7,5 милиона становника.

Странке за јединствену Шпанију и правници каталонског парламента које је консултовала Социјалистичка странка Каталоније (ПСЕ), заговорница јединствене Шпаније, сматрају да Пућдемон мора лично присуствовати гласању у парламенту и именовању. Он је оптужен за побуну против Шпаније, а доласком из Белгије би био ухапшен и изведен пред суд.

На изборима је највише места, 37, освојила странка центра Грађани која се противи независности Каталоније, али ни уз подршку свих странака за јединствану Шпанију, не може да скупи 68 посланика, што је натполовична већина потребна за формирање владе.

Тиме ће мандат за састављање владе доћи у руке Пућдемонове коалиције Заједно за Каталонију која је освојила 34 места. Али, уз подршку Каталонске републиканске левице и Кандидатуре народног јединства (ЦУП), антикапиталистичке странке за независност, имаће 70 места у парламенту. Те три странке су сарађивале у задње две и по године усвајајући законе који воде отцепљењу од Шпаније.

Рахој, који треба да да мандат за састављање владе, још раније је поручио да нова влада без обзира ко је буде састављао мора поштовати шпански устав. Каталонија је туристички и индустријски мотор Шпаније која у БДП-у учествује са 19 посто.

За председника парламента изабран Рожер Торент

Рожер Торент изабран је данас за председника парламента Каталоније, јавила је шпанска агенције ЕФЕ.

Торент је изабран у другом кругу са 65 гласова три посланичке групе које се залажу за независност Каталоније Заједно за Каталонију бившег каталонског председника Карлеса Пућдемона, Републиканске левице Каталоније (ЕРЦ) бившег потпредседника владе Ориола Жункераса и мале антикапиталистичке странке Кандидатура народног јединства (ЦУП).

Нови председник каталонског парламента изабран је простом већином гласова у другом гласању, пошто у првом није добио апсолутну већину гласова, односно 68 од укупно 135 посланика.

На изборима за нови каталонски парламент 21. децембра највише гласова су освојиле странке које се залажу за независност тог шпанског региона.

Петорица индепендистичких посланика изабраних на тим изборима, медју којима је и Пућдемон, нису могли да гласају јер су у Белгији у егзилу пошто им у Шпанији прети дугогодишњи затвор.

У Каталонији је 1. октобра одржан референдум о независности упркос противљењу централне власти у Мадриду, а потом је каталонски парламент 27. октобра прогласио независност. Влада шпанског премијера Маријана Рахоја суспендовала је потом аутономију Каталоније, сменила њену владу, распустила парламент и увела директну управу Мадрида у том региону.

У уторак увече у Барселони се окупило 17.000 демонстраната тражећи пуштање из притвора Жордија Санчеза и Жордија Кихарта, вођа организација Каталонска национална скупштина (АНЦ) и Омниум Цултурал. Скупови широм Каталоније одржани су тачно три месеца након што су притворени под оптужбом за организовање незаконитог референдума о независности, непослушност и спречавање интервенције полиције на скуповима организованим у Каталонији.

У притвору су и бивши потпредседник владе Ориол Хункерас, лидер Каталонске републиканске левице, као и бивши члан владе задужен за унутарње послове Хоаким Форн. Обојица су оптужена за побуну против Шпаније.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер