четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Карл Билт: Високи представник у БиХ од дела решења постао део проблема, међународна интервенција је погрешан лек за оно што боли Босну
Хроника

Карл Билт: Високи представник у БиХ од дела решења постао део проблема, међународна интервенција је погрешан лек за оно што боли Босну

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. јануар 2022.

Некадашњи шеф ОХР Карл Билт каже да је високи представник у БиХ од дела решења постао део проблема, и истакао да је међународна интервенција погрешан лек за оно што боли Босну.

У тексту за веб страницу међународне медијске организације Пројецт Сyндицате, Билт каже да националистичка ривалства и раширена корупција и даље спутавају Босну и Херцеговину и да се земља сада поново налази дубокој политичкој кризи због које међународна заједница мора да преиспита и разјасни сопствену улогу, стварајући услове да босански лидери коначно седну и направе компромисе који су потребни да би земља успела.

“Босни би требало да буде много боље него што је 26 година након завршетка рата”, навео је Билт, уз претходно подсећање на историју и последњи рат.

Али, указује, уместо тога, назире се још једна дубока криза и додаје да је реч о српском члану Председништва БиХ Милораду Додику за којег тврди да удара у националистички бубањ и заговара, каже, да ентитет Република Српска потврди још већу независност у односу на централну власт.

“Реторика се појачава са свих страна, што доводи до позива Кристијана Шмита, високог представника ЕУ за Босну и Херцеговину, на још једну међународну интервенцију,” наводи Билт.

Сматра, међутим, да је ово, како каже, погрешан лек за оно што тишти БиХ.

Како наводи, криза је продубила националистичке поделе у Босни и нагласила конфузију у срцу претпостављене улоге међународне заједнице у земљи.

Стога, Билт пита да ли би Босна требало да буде протекторат у којем међународна заједница може да смишља, намеће и спроводи одлуке по својој вољи или је то заиста суверена земља која би сама требало да решава своје проблеме.

“На неки начин, функција међународног високог представника, позиција коју сам ја први имао након рата, је од дела решења постала део проблема. Са бошњачке стране, његово присуство позива на сталне захтеве за предузимање међународне акције против невољних босанских Срба или босанских Хрвата, док код ових група улива страх да ће таква акција заиста бити предузета. Резултат је парализа и неповерење, јер ниједна страна не осећа потребу да седне и поднесе тешке компромисе потребне да би земља успела”, каже Билт.

Он је додао да је од кључне важности да се општи избори у БиХ одрже како је планирано, али да након тога међународна заједница треба да преиспита свој приступ тој земљи.

“Ако није спремна да преузме пуне протекторска овлашћења, требало би да се повуче и остави лидере земље да невољно реше ствари сами. Тај процес ће бити спор и тежак; али то се мора догодити пре или касније ако Босна жели да има икакве шансе да функционише као суверена земља”, навео је, између осталог, Билт, а пренео Танјуг.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер