субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Карл Билт: Прелазни споразум треба да претходи кандидатури за чланство у ЕУ
Хроника

Карл Билт: Прелазни споразум треба да претходи кандидатури за чланство у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. септембар 2009.

Прелазни споразум Србије и ЕУ треба да претходи пријави кандидатуре за чланство у Унији, рекао Карл Билт. Билт очекује да ће чланице ЕУ подржати предлог Европске комисије за укидање виза грађанима Србије.

Карл Билт, министар спољних послова Шведске, која до краја године председава Европском унијом, изјавио је да примена Прелазног споразума Брисела и Београда треба да претходи пријави кандидатуре Србије за чланство у Унији.

"Чим Прелазни споразум ЕУ и Србије буде ступио на снагу, бићемо спремни да примимо пријаву Србије за кандидатуру за чланство у Унији, али докле год се овај споразум не примењује, не можемо говорити о правом тајмингу за пријаву Србије", рекао је Билт у интервјуу за данашњи "Блиц".

Билт је истакао да је "Шведска, као председавајућа ЕУ, посвећена настојању да Унија почне да примењује Прелазни споразум са Србијом, што би отворило пут подношењу пријаве за кандидатуру након потврде реформских напора Србије у извештајима Европске комисије".

Он је додао да би "хапшење Младића или уверљиви доказ да Србија чини све што је у њеној моћи да га ухапси, олакшали наше напоре, под условом да Хашки трибунал и главни тужилац Серж Брамерц могу да потврде значајни напредак".

"Уопштено говорећи, ми јесмо за то да се сви потенцијални кандидати одлуче да поднесу пријаву за чланство. Ипак, ми препоручујемо државама које су потенцијални кандидати да пријаву поднесу након консултација са свим земљама чланицама ЕУ и Европском комисијом", казао је Билт, оценивши да исход ирског референдума, 2. октобра, "не би требало да има значајне последице по Србију".

Билт је рекао да очекује да ће државе чланице ЕУ подржати предлог Европске комисије за укидање виза грађанима Србије чим стигне потврда да је Србија испунила све постављене услове.

"Коначну одлуку би Европски савет требало да донесе крајем ове године након консултовања Европског парламента. Након тога ће бити познат и тачан датум када ће одлуку о укидању виза ступити на снагу", казао је Билт.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер