петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Карл Билт: Криза у ЕУ би била много већа да није било евра
Хроника

Карл Билт: Криза у ЕУ би била много већа да није било евра

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. јануар 2012.

Светска економска криза би имала много већи утицај на ЕУ да није било евра, који је обезбедио неопходну монетарну стабилност, изјавио је министар спољних послова Шведске Карл Билт.

"Уколико сагледамо алтернативу, а ја сам био премијер почетком 90-их тако да могу меродавно да говорим, имали смо ситуацију у Европи почетком 90-их у којој су државе отприлике сваке две недеље девалвирале своје валуте", обратио се Билт јуче новинарима у Литванији, а пренела агенција АФП.

"То је била потпуна монетарна збрка. И сад смо прошли кроз веома озбиљну економску кризу, али смо имали монетарну стабилност", навео је Билт. 

Са њим се не слажу критичари који кризу у еврозони криве за економске проблеме у Европи.

Шведска, која је постала чланица ЕУ 1995, одржала је 2003. референдум којим је одлучено да остане ван еврозоне.

Пошто су научили тешку лекцију из свог економског пада с почетка 90-их, Швеђани се сада сматрају примером фискалне исправности и могу да се похвале да су њихове јавне финансије међу најстабилнијим у Европи.

Стокхолм се, ипак, уздржава од анти-европске реторике каква је забележена у Британији, која је највећи противник заједничке валуте.

Билт је поручио да је евро донео "огромне предности" како чланицама монетарне уније, тако и целокупној ЕУ. "Допринео је трговинској интеграцији", указао је он.

"Можемо да причамо да је током кризе било краткорочно удобније ван (еврозоне), али нема сумње да је евро такође донео корист шведској економији", додао је Билт.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер