петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председница "Групе за Србију" Парламента Велике Британије: Имам скептичан став према ЕУ, али Србији дајем пуну подршку за убрзану ЕУ интеграцију
Хроника

Председница "Групе за Србију" Парламента Велике Британије: Имам скептичан став према ЕУ, али Србији дајем пуну подршку за убрзану ЕУ интеграцију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. фебруар 2015.

Србија је држава која ми много значи, тако да је главни фокус мог јучерашњег предавања био рад на британско-српским односима, а поделила сам и детаље о мом раду, каријери и интересовањима, као и дала кратак водич о активностима британског парламента, каже за Данас Карен Ламли, председница Групе за Србију Парламента Велике Британије, која је приликом посете Београду одржала предавање на Мегатренд универзитету и учествовала на конференцији о односима Србије и Велике Британије "Стварање стратегијских партнерстава".

Наша саговорница прецизира да се током боравка у Београду, између осталог, састала са британским амбасадором у Србији Денисом Кифом у његовој резиденцији и шефом посланичке групе СНС у Скупштини Србије Зораном Бабићем. Она истиче да су британско-српски односи сада "вероватно добри као што су увек и били", прецизирајући да се веома стара за то у својству председнице Групе за Србију.
- Занимљиво је да пре 2010. није постојала Група за Србију, а њена сврха јесте унапређење политичких и културних односа између Британије и Србије, те међусобног разумевања двеју влада. Редовно се састајем са српским амбасадором у Британији и британским амбасадором у Србији да бих размотрила начине на које можемо да радимо на односима Британије и Србије. Остварен је велики напредак, али очигледно је да се увек може учинити више - констатује Ламлијева.
Британска посланица изражава очекивање да ће прва поглавља у преговорима о приступању Србије ЕУ бити убрзо отворена. "Истина је да многи политичари у Великој Британији, укључујући мене, имају скептичан приступ ЕУ, али Србији се пружа подршка за континуирану и убрзану ЕУ интеграцију. Желим свако добро Србији на дугом путу придруживања Унији. Јасно је да је потребна способност трговине не само са Европом већ и са економијама у развоју, па треба да се постарате да имате обучену радну снагу", указује она.

Симбол напретка

Оцењујући значај председавања Србије ОЕБС-у, Карен Ламли наводи да је чињеница да је Ивица Дачић, шеф српске дипломате, на челу ОЕБС-а "веома важан корак" за Србију. "То је симбол напретка Србије и важан корак на путу према ЕУ. Надам се да ћу видети још више Срба на челу европских институција и комитета у наредним годинама", поручује британска посланица.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер