четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Капетан Драган стигао у Србију након пуштања из затвора у Хрватској; Следује му боравак у карантину
Хроника

Капетан Драган стигао у Србију након пуштања из затвора у Хрватској; Следује му боравак у карантину

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. март 2020.

 Драган Васиљковић, познатији као капетан Драган, који је јутрос изашао из затвора Лепоглава у Хрватској стигао је у Србију. Он ће бити обухваћен мерама, као и сви остали српски држављани који се враћају из иностранства.

Он сећа се добро, рекао је Тањугу његов београдски адвокат, Драган Палибрк.

Палибрк је изразио велику захвалност надлежним органима Републике Србије што су предузели све мере да долазак његовог клијента протекне сигурно и безбедно.

Директор Документационо-информационог центра "Веритас" Саво Штрбац изјавио је Срни да га зову бројни саоброци и пријатељи Васиљковића интересујући се о доласку у жељи да му организују дочек, али да је то у овим околностима неизводљиво.

Штрбац је навео да све ограничава и мера ванредног стања, али да ће бити времена за дочеке када прође пандемија вируса корона.

"Судбина се поиграла с њим да након затвора у Аустралији и Хрватској мора поново у једну врсту изолације, без слободе кретања. Не знам никога у Хрватској, ни од Срба, ни од Хрвата, да је одслужио целу казну. Он је издржао 13,5 година колико му је и пресуђено. Није имао срећу да изађе након две трећине и сада опет иде у изолацију и то је потпуно извесно. Не знамо гђе ће и колико дана ће то бити. Вероватно до 28 дана", рекао је Штрбац.

Капетан Драган пуштен из затвора и протеран из Хрватске

Драган Васиљковић, познатији као Капетан Драган, пуштен је у суботу рано ујутру из затвора у Лепоглави где је служио казну због почињеног ратног злочина. Он је после пуштања протеран из Хрватске, а по доласку у Србију биће смештен у карантин као и остали наши држављани који долазе из иностранства.

Васиљковића су у Лепоглави у раним јутарњи сатима преузели полицајци који су га пребацити до граничног прелаза Бајаково где је после девет сати протеран из Хрватске на основу решења о забрани уласка и боравка на подручју Европског економског простора у трајању од 20 година, јавља Хина.

У хрватском Министарству правосуђа потврдили су да је Васиљковић пуштен пошто је одслужио затворску казну.

Срна преноси да ће Васиљковић у Србији бити обухваћен мерама, као и сви остали српски држављани који се враћају из иностранства.

Директор Документационо-информационог центра "Веритас" Саво Штрбац рекао је за Срну да су га звали бројни Васиљковићеви пријатаељи интересујући се о доласку у жељи да му организују дочек, али да је то у овим околностима неизводљиво.

"Судбина се поиграла с њим да након затвора у Аустралији и Хрватској мора поново у једну врсту изолације, без слободе кретања. Не знам никога у Хрватској, ни од Срба, ни од Хрвата, да је одслужио целу казну. Он је издржао 13,5 година колико му је и пресуђено. Није имао срећу да изађе након две трећине и сада опет иде у изолацију и то је потпуно извесно. Не знамо где ће и колико дана ће то бити. Вероватно до 28 дана", рекао је Штрбац.

Васиљковић је правоснажно осуђен на 13,5 година затвора због ратног злочина у Книну и Глини током рата. На суђењу је доказано да је као заповедник Јединице за посебне намене у саставу паравојних српских јединица, односно заповедник Наставног центра за обуку припадника специјалних јединица Алфа, током јуна и јула 1991. у затвору на книнској тврђави мучио, злостављао и убијао заробљене припаднике хрватске војске и полиције.

Исто тако је и током јула 1991. године у Глини, у договору са заповедником тенковске јединице ЈНА, израдио план напада на тамошњу полицијску станицу и приградско насеље Јукинац, села Горњи и Доњи Видушевац, а потом и њихово заузимање. Током те акције убијени су и рањени цивили, од којих је један био страни новинар.

Због недостатка доказа пред сплитском судом ослобођен је оптужбе да је наредио убиство двојице непознатих заробљених хрватских војника у јануару 1993. у Брушкој крај Бенковца. 

(Хина-Срна-Мондо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер