среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кандидат опозиције на председничким изборима у Турској Кемал Киличдароглу: Идеја о формирању гасног чворишта у сарадњи с Русијом опасна за Анкару, угрожава енергетску независност државе
Хроника

Кандидат опозиције на председничким изборима у Турској Кемал Киличдароглу: Идеја о формирању гасног чворишта у сарадњи с Русијом опасна за Анкару, угрожава енергетску независност државе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. мај 2023.

 Кандидат опозиције на председничким изборима у Турској Кемал Киличдароглу изјавио је да је идеја о формирању гасног чворишта у сарадњи с Русијом опасна за Анкару и да угрожава енергетску независност државе.

"Нећу бити против добрих односа с Москвом, напротив, у неким сферама попут нафтне и петрохемијске индустрије, индустрије алуминијума, добили смо технолошку инфраструктуру од Русије. Ипак, противим се зависности Турске од Русије на пољу енергетике", рекао је Киличдароглу за "Бабала ТВ".

Додао је да је таква зависност опасна, те да споразум с Русијом о покретању гасног чворишта у будућности може да створи велике проблеме његовој земљи.

"Ако је Турска сада зависна од Русије на том плану 30-40 одсто, са стварањем чворишта зависност ће се повећати на 70-80 одсто. То је капитулација. Изгубићемо", изјавио је Киличдароглу, који сматра да излаз из ситуације лежи у продаји гаса из налазишта у источном Средоземљу европским земљама с попустом и без чворишта.

Почетком ове године турски министар енергетике Фатих Донмез рекао је да је Анкара почела рад на пројекту гасног чворишта који је предложила Москва, као и да је Турска разговарала о том пројекту с 15 различитих земаља.

"Чвориште је посебно важно за јужну Европу. У тим земљама не питају да ли ће бити чворишта или не, њих занима када ће почети да ради", изјавио је Донмез.

У Турској је 14. маја одржан први круг председничких избора на којима је Ердоган освојио 49,51 одсто гласова, а његов противкандидат Киличдароглу – 44,88 одсто.

Уочи избора Киличдароглу је на Твитеру позвао Русију да се не меша у изборе, што је Ердоган оценио као срамотан потез.

Други круг избора у Турској заказан је за 28. мај.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер