четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Канадски премијер уложио вето на резолуцију о Сребреници
Хроника

Канадски премијер уложио вето на резолуцију о Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. јун 2010.

САРАЈЕВО, ОТАВА – Канадски премијер и лидер Конзервативне партије Стефан Харпер уложио је вето на усвајање резолуције о геноциду у Сребреници у канадском парламенту.

Позивајући се на саопштење Конгреса Бошњака Северне Америке, агенција Фена је јавила да су Бошњаци, жртве геноцида, који живе у Канади, оштро протестовали због искривљавања чињеница и блокирања ове резолуције.

„Премијер Харпер је прво у потпуности одбацио резолуцију тако што је уместо националног имена Бошњак употребио термин 'босански људи над којима је наводно извршен геноцид', чиме је покушао да каже да је геноцид вршен над свим народима у БиХ. Затим је смањио број жртава геноцида с више од осам хиљада на његових више од седам хиљада и на крају избацио термин 'геноцид', употријебивши термин масовно убијање”, наводе у саопштењу босанскохерцеговачких исељеника у Канади.

У саопштењу се додаје да се још једном показало да су „Харпер и Конзервативна партија под јаким утицајем српског и руског лобија у Канади”.

Нацрт резолуције о геноциду у Сребрници, који је иницирао Конгрес Бошњака и канадски Институт за истраживање геноцида, подржали су поједини посланици у канадском парламенту. У њој је предлагано да се 11. јул прогласи за дан сећања на жртве највећег злочина геноцида у Сребреници.

Конгрес Бошњака Северне Америке у саопштењу истиче да је реису-л-улема Исламске заједнице у БиХ Мустафа Церић упутио писмо министру спољних послова Канаде, наглашавајући потребу усвајања ове резолуције.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер