четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Канадски премијер Џастин Трудо се у име своје земље званично извинио због одбијања брода пуног јеврејских избеглица које су 1939. покушале да побегну из нацистичке Немачке
Хроника

Канадски премијер Џастин Трудо се у име своје земље званично извинио због одбијања брода пуног јеврејских избеглица које су 1939. покушале да побегну из нацистичке Немачке

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. новембар 2018.

 Канадски премијер Џастин Трудо се у име своје земље званично извинио због одбијања брода пуног јеврејских избеглица које су 1939. године покушале да побегну из нацистичке Немачке.

На броду "Сент Луис" било је 907 немачких Јевреја који су бежали од нациста, а дозволу да пристане у њихове луке нису му дали ни САД ни Куба.

Путници су били приморани да се врате у Европу, а више од 250 их је касније страдало у Холокаусту.

Трудо је оценио да је извињење дуго каснило.

Лидер немачких нациста Адолф Хитлер "посматрао је како им одбијамо захтеве за визе, игноришемо њихова писма и забрањујемо им улаз", рекао је Трудо у парламенту.

"Готово је несумњиво да је наше ћутање дозволило нацистима да изнесу своје 'коначно решење' такозваног јеврејског проблема", казао је Трудо. Он је навео да су тадашњи посланици користили канадске законе као маску за антисемитизам. "Дозволили смо да антисемитизам добије упориште у нашим заједницама и постане наша званична политика. Исказати такву мржњу и равнодушност према избеглицама значило је поделити моралну одговорност за њихову смрт", додао је канадски премијер.

У предворју Другог светског рата и Холокауста који је уследио, канадска влада је оштро ограничила улазак Јевреја у земљу. Од 1933. до 1945. примљено је свега око 5.000 јеврејских избеглица.

Брод "Сент Луис" стигао је у Канаду више од шест месеци после Кристалне ноћи, када су нацисти напали јеврејске домове и продавнице, спалили 250 синагога и убили најмање 91 особу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер