среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Камерон Мантер: Промена односа САД и Русије у многоме зависи од тога како тај однос функционише на Балкану
Хроника

Камерон Мантер: Промена односа САД и Русије у многоме зависи од тога како тај однос функционише на Балкану

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. јул 2017.

Мислим да су Сједињене Америчке Државе мало склониле фокус са Балкана последњих година, али постоје теме на које би требало да обрате пажњу.

То је гостујући у Вестима ТВ Б92 рекао бивши амерички амбасадор, председник "Ист вест" института Камерон Мантер.

"Мислим да је Америка мало склонила фокус са Балкана последњих година. али људи попут (амбасадора САД у Београду) Кајла Скота одржавају тај фокус. Мислим да ће нова администрација да се посвети главном циљу САД а то је да Србија и њени суседи уђу у ЕУ. Да ли ће бити неких нових иницијатива не могу да тврдим, али се институт "Ист вест" враћа у Београд, ми отварамо канцеларију у Београду и бићемо ангажовани на спречавању конфликте у региону", казао је он.

Када је реч о мишљењу америчке администрације о односу Русије и Србије, Мантер, истичући да су његове изјаве приватне природе, каже:

"Однос САД и Русије је необичан ових дана. Већина естаблишмента критикује Русију због Крима и санкција. Њујорк је оштар према Русији, а имамо новог председника Доналда Трампа који је разговарао са (руским председником) Владимиром Путином и жели да помогне том односу. Како ће се променити тај однос у многоме ће зависити од тога како однос Русије и САД функционише на Балкану".

На питање "да ли ће представљати проблем уколико запослени у руском хуманитарном центру у Нишу добију дипломатски статус?", Мантер је одоговорио да би "то могао да буде проблем".

"Могао би да буде проблем, ја нисам упућен и то је договор између дипломата, Кајл Скот би могао више да каже о томе. Зависиће доста и од односа две државе, да ли могу да наставе да помажу Србију и да Русија буде пријатељ Србије и да САД буде пријатељ Србије или не", закључио је он.

О раду Института "Ист вест" рекао да се још увек спроводе истраживања и да је "главна идеја - обратити пажњу на Балкан јер постоји неколико тема: уставно питање у БиХ, Србија и Косово, млади људи који напуштају овај регион.

"На све то Америка треба да обрати пажњу", додао је.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер