петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Како је усвојен предлог Србије
Хроника

Како је усвојен предлог Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. септембар 2008.
Генерални комитет УН једногласно је прихватио иницијативу Србије да се у дневни ред заседања Генералне скупштине УН уврсти предлог резолуције којом се тражи саветодавно мишљење Међународног суда правде о законитости проглашења независности Косова. 

- Генерални комитет је акламацијом послао на Генералну скупштину наш предлог разолуције. То је велика и важна дипломатска победа али далеко од тога да је она и коначна. Права победа ће бити добити већину у самој Генералној скупштини УН, рекао је шеф српске дипломатије Вук Јеремић за РТС. 
Јеремић који је учествовао на седници је објаснио да је за данас пленарно заседање Генералне скупштине УН на нивоу амбасадора који треба да потврди одлуке Генералног комитета. 
- Не очекујемо проблеме с обзиром да је Генерални комитет једногласно уврстио тачку Србије, казао је Јеремић. 
Министар је додао да је последње недеље септембра дан када почиње заседање Генералне скупштине УН и да се још не зна када ће доћи на гласање тачка Србије, наводећи да „сад предстоји убеђивање 192 земље УН да гласају за резолуцију Србије“. 
Седница је била драматична и до последњег тренутка није се знало какав ће исход имати. Како „Блиц“ сазнаје на састанку Комитета први је говорио представник Шпаније који је подржао иницијативу Србије. Потом су говорили представници Аргентине и Египта који су, такође, подржали нашу иницијативу. После њих убедљива већина од 28 држава изразила је подршку иницијативи Србије. 
Представници Велике Британије, који су дошли на састанак заједмо са правним тимом, изјаснили су се против стављања иницијативе Србије на дневни ред. Након Британца за реч се јавио преставник САД који је поновио став своје земље у вези са независношћу Косова, али је, на чуђење свих, додао да се Вашингтон неће опирати овој иницијативи у Комитету.
Пошто је Велика Британија остала усамљена у свом противљењу, Србија је понудила да се пружи прилика за стварање консензуса и Британија је променила мишљење. На крају је председавајући упитао да ли је неко против да се стави на дневни ред иницијатива Србије. Нико се није противио.
Јеремић је данас изјавио за ББЦ да очекује да ће земље, попут САД и Велике Британије, гласати за иницијативу Србије на Генералној скупштини УН, "јер се представници те две државе на синоћњем заседању Генералног комитета нису успротивиле стављању резолуције на дневни ред". 
"Мислим да је овде реч о принципу - наша резолуција не садржи ниједну једину политичку квалификацију косовске једнострано проглашене независности", изјавио је Јеремић дописнику ББЦ-ја у УН.

Омогућити Србији да тражи мишљење од суда 
Аналитичар Европског савета за спољну политику Ричард Гауен рекао је да би Србији требало омогућити да затражи мишљење о независности Косова од Међународног суда правде, јер би супротна одлука нарушила концепт међународног права. 
"Лично сам апсолутно за то да се Србији омогући да затражи мишљење Међународног суда правде. Слажем се да би супротна одлука нарушила сам концепт међународног права", рекао је Гауен за ББЦ.
Гауен је додао да би заузврат "Србија требало да прихвати стварност на терену, односно да, зарад добробити Срба на северу Косова и у енклавама, сарађује са мисијом ЕУ". 
"Те две ствари би требало да теку упоредо. Београд, по мом мишљењу, сувише дуго инсистира на међународном праву и занемарује тешкоће косовских Срба", рекао је аналитичар Европског савета за спољну политику, независног међународног удружења за европску политику.
Састав Генералног комитета 
Генерални комитет Скупштине Уједињених нација чини 28 представника земаља чланица УН, међу којима су председник и 21 потпредседник Скупштине, као и председници шест радних комитета. Земље чији представници тренутно чине Комитет су Никарагва, Авганистан, Боливија, Камерун, Кина, Египат, Француска, Јамајка, Киргистан, Молдавија, Монголија, Мијанмар (Бурма), Намибија, Нигер, Португал, Руска Федерација, Руанда, Соломонова Острва, Шпанија, Того, Велика Британија, САД, Хондурас, Нигерија, Холандија, Аргентина, Мађарска и Ирак.
Сојерс: Британија још није донела одлуку како ће гласати
Британски амбасадор у Уједињеним нацијама Џон Сојерс изјавио је данас да Лондон још није донео чврсту одлуку како ће гласати о иницијативи Србије у Генералној скупштини, оцењујући да Срби "не поступају мудро" што покрећу питање легалности проглашења независности Косова пред Међународним судом правде.
"Ми сматрамо да су Срби погрешно наведени тиме што ово износе на дневни ред (Генералне скуштине УН). Они желе да привремено зауставе питање Косова док настављају са својим процесом интеграције у Европску унију", рекао је Сојерс за ББЦ. Сојерс је оценио да "српски поступак носи ризик дестабилизације Косова, што није ни у њиховом, ни у нашем интересу. То неће допринети њиховој интеграцији у Европску унију". Упитан да ли то значи да ће Британија гласати против изношења тог питања пред Међународни суд правде, Сојерс је одговорио да "о томе нисмо донели чврсту одлуку, али не мислимо да Срби мудро поступају тиме што ово покрећу". 
"Мислимо да би, ако желе да нешто изнесу пред Међународни суд, могли још једном да размотре предлог који састављају. Ту су могуће неке измене. Али, они треба да размотре шта желе да постигну - ако желе да постигну интеграцију Србије у Европу, онда морају да раде са својим европским партнерима, а не против њих", нагласио је Сојерс.
На примедбу ББЦ-јевог новинара да то звучи као претња, амбасадор Сојерс је одговорио: "Не. То није претња, али Србија неће бити у могућности да се прикључи Европској унији уколико не разреши спорове са својим суседима, ако не буде добар европски грађанин који поштује европске вредности."
Упитан да ли га забрињава могућност да Међународни суд правде донесе одлуку према којој је косовска независност нелегална, што би било непријатно за Британију, која ту незавиност подржава, Сојерс је одгворио да је Британија "апсолутно уверена у правне основе на основу којих је признала Косово".


 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер