четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кајл Скот: Србија је мало тржиште, али игра важну улогу у ослобађању трговинских потенцијала Западног Балкана
Хроника

Кајл Скот: Србија је мало тржиште, али игра важну улогу у ослобађању трговинских потенцијала Западног Балкана

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. март 2019.

 Амбасадор САД у Србији Кајл Скат изјавио је да је Србија мало тржиште, али да игра важну улогу у ослобађању трговинских потенцијала Западног Балкана, што је тржиште од око 20 милиона људи.

"Повезивање и преплитање трговине Србије и њених суседа даће допринос привредном расту, али и регионалној стабилности", рекао је Скат на конференцији о олакшавању спољне трговине, коју је организовала Америчка привредна комора.

Он је додао да је Србија са Босном и Херцеговином уклонила баријере за извоз одређених производа и да се нада да ће се тај тренд наставити и са другим земљама.

Председница Америчке привредне коморе (АмЦхам) у Србији Јелена Павловић оценила је да је укидање нецаринских баријера за АмЦхам приоритет у области спољне трговине и да представља важну претпоставку за раст привредних активности.

Она је изнела уверење да је уједначавање спољнотрговинских процедура у региону велика извозна шанса Србије коју треба градити паралелно са поједностављењем увозних процедура.

У материјалу достављеном медијима наводи се да је од октобра прошле године убрзано царињење експресних пошиљака.

Додаје се да је Србија са Северном Македонијом усагласила радно време фитосанитарне инспекције на граници, а са БиХ договорила признавање извештаја о испитивању за техничку робу акредитованих лабораторија.

Како се наводи, у поступку је и увођење електронског подношења захтева за обавезујуће обавештавање о пореклу робе и ради се на ближем дефинисању ефикасних процедура за увоз лако кварљиве робе. 

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер