петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кајл Скот: Србија ће морати да буде потпуно посвећена ЕУ, укључујући и то да прихвати и спроводи њену заједничку спољну и безбедносну политику
Хроника

Кајл Скот: Србија ће морати да буде потпуно посвећена ЕУ, укључујући и то да прихвати и спроводи њену заједничку спољну и безбедносну политику

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. новембар 2017.

 Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији Кајл Скат изјавио је да САД не траже од Србије да бира између Европске уније и Русије.

"Снажно подржавамо Србију на њеном путу ка Европској Унији и не мислимо да то искључује добре односе са Русијом", рекао је Скат за издање "Новог Магазина" од четвртка и додао да САД као чланица НАТО нема ни примедбе на то што Србија војно сарађује и са Русијом.

 Он је рекао да у процесу придруживања ЕУ Србија земља кандидат мора да убеди чланице да ће својим придруживањем допринети Унији и да ће Србија морати да буде потпуно посвећена ЕУ, "укључујући и то да прихвати и спроводи њену заједничку спољну и безбедносну политику, како би тиме окончала процес придруживања". 

Скат је рекао да визија Европе која је "у миру, целовита и слободна" неће бити остварена док земље Западног Балкана не превазиђу наслеђе 1990-их и "остваре своје потенцијале као потпуно интегрисане чланице ЕУ", али да ипак види напредак региона. 

Говорећи о односима Београда и Приштине, амбасадор је рекао да је остварен велики напредак у Бриселском дијалогу, али да неке обавезе нису испуњене и да обе стране имају много тога да ураде како би се постигла потпуна нормализација односа. 

"Неке обавезе и даље остају неиспуњене. Недостатак напретка по питању Заједнице српских општина је пример. Обе стране и даље имају много тога да ураде ако желе да дођу до циља који су унапред утврдиле - потпуне нормализације односа", рекао је Скат. 

Он је рекао и да су убиство амричких држављана браће Битићи (1999. године) и паљење амбасаде САД (2008. године) "ствари које се морају решити". 

Скат је рекао да види пораст таблоидног новинарства у свету и у Србији, али да "здрави, слободни и динамични медији увек играју увек играју важну улогу у демократијама".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер